Arash i jego największe hity
Arash, a właściwie Alex Arash Labaf urodził się w 1977 roku w Teheranie (stolica Iranu). Ma też azerskie korzenie. Od 10. roku życia mieszka w Szwecji, najpierw w Uppsali, potem w Malmo. Od początku kochał muzykę, ale nie zapominał też o swoich korzeniach. Dlatego chciał w Szwecji pokazać swoją kulturę. Postanowił nagrywać głównie w mieszance perskiego z angielskim. Jak się okazuje, to był przepis na sukces.
Jego debiutancka płyta „Arash” z takim utworem jak „Temptation” szybko podbiła listy przebojów nie tylko w Szwecji, ale też w Rosji, Niemczech oraz Grecji. Pokryła się ona nawet potrójną platyną! Kolejna płyta „Donya” za to zdobyła złoto w Polsce.
Największymi hitami Arasha są:
- Boro Boro,
- Temptation,
- Arash,
- Chori Chori,
- Donya,
- Suddenly,
- Pure Love,
- Always,
- Broken Angel,
- She Makes Me Go,
- Dooset Daram.
Uczestniczył też w produkcji utworów znanego szwedzkiego wokalisty Gunthera. Obecnie Arash dalej koncertuje, m.in. w Stanach Zjednoczonych.
Arash wystąpił na Eurowizji. Zajął wysokie miejsce!
W 2009 roku stacja ITV ogłosiła, że reprezentantką Azerbejdżanu na Eurowizji w Moskwie będzie Aysel. Telewizja od razu zaczęła szukać propozycji dla azerskiej wokalistki. Spośród 30 utworów postawiono na „Always” Arasha. Wystąpił on razem z Aysel podczas półfinału i finału Konkursu Piosenki Eurowizyjnej 2009 w Moskwie. Zajęli oni wtedy wysokie 3 miejsce.
Jak się okazało, sam występ Azerbejdżanu powiązany był z małym skandalem. Jak zwykle konflikt azersko-ormiański wpłynął na konkurs. Azerowie złożyli skargę do EBU na tzw. pocztówkę Ormian. Znajdował się tam pomnik, który stoi w nieuznawanej Republice Górskiego Karabachu. Choć wizytówkę w czasie półfinału zmieniono, Sirusho podająca punkty z Armenii, miała ozdobioną teczkę posągiem z Karabachu.
Azerski nadawca nie pokazywał także numerów przypisanych do występu ormiańskiego. Azerbejdżan został ukarany za to grzywną.