Czym jest równoleżnik?
O równoleżniku pierwszy raz usłyszeć mogliśmy podczas naszej edukacji. Już w szkole podstawowej na lekcjach geografii określa się współrzędne geograficzne różnych punktów na mapie świata. Czym w zasadzie jest więc ten enigmatycznie brzmiący termin? To okrąg, który powstaje wskutek zobrazowanego przecięcia powierzchni Ziemi płaszczyzną prostopadła do jej osi. Upraszczając tę definicję, są to linie, które przechodzą przez ziemię w poprzek. Znacznie łatwiej zobrazować to za pomocą globusa, na którym zaznaczone są wszystkie równoleżniki. W tym najdłuższy z nich, równik, położone po środku naszej planety. Jego łączna długość to 40 075,704 km i dzieli ona kulę ziemską na półkule północną i południową.
Równoleżniki, podobnie jak inne punkty geograficzne, odczytuje się za pomocą współrzędnych. W tym przypadku położenie wyznacza szerokość geograficzna, którą podaje się w stopniach, minutach lub sekundach, zależnie od dokładności pomiarów. Najczęściej można się spotkać z pełnym odczytem danej współrzędnej, pomijając sekundy. I tak Szczecin leży na równoleżniku o współrzędnej 53°, a dokładne położenie miasta na globusie wynosi 14°34'E 53°26'N.
Jakie miasta leżą na szczecińskim równoleżniku?
Określenie równoleżnika 53° szczecińskim to naturalnie uproszczenie i zobrazowanie dla mieszkańców gdzie się znajdują na mapie świata. Jest jedna duża metropolia, która dzieli z nami ten punkt. Brytyjski Liverpool, miasto zespołu The Beatles leży równo na tej linii, choć w zupełnie innym klimacie. To nie jedyne miasto, przez które przebiega ten równoleżnik, ale jedyne tak duże. Na tej samej szerokości geograficznej położony jest również kawałek irlandzkiego Dublina, a dokładnie jego lotnisko, a także południowa część kanadyjskiego miasta Edmonton. Idąc z kolei na wschód znajdziemy rosyjskie miasto Magnitogorsk. W Niemczech natrafimy na Hamburg a podróżując dalej na zachód na holenderskie Groningen. Uzupełnienie stanowią jedynie lasy Kanady i tundry Rosji.