Poruszająca historia Martyny Wojciechowskiej i Kabuli
Kabula urodziła się w 1998 roku w Tanzanii. Gdy miała 13 lat, została okaleczona przez tanzańskich mężczyzn. Według przesądów, amulety zrobione z ciał albinosów przynoszą szczęście. Kabuli odcięto rękę. Dziewczynka trafiła do ośrodka Buhangija Secondary School, gdzie znajdują się dzieci chorujące na albinizm. Większość dzieci ma okaleczone ciała oraz niedowidzi. Kabula wtedy stwierdziła, że dlatego musi iść na prawo, bo chce pomagać takim ludziom jak ona.
W 2014 roku w Tanzanii pojawiła się Martyna Wojciechowska. Tworzyła ona dokument dla TVN „Ludzie duchy”, który wyemitowano w „Kobieta na krańcu świata”. Kabula została główną bohaterką tego odcinka. Od razu też złapała dobry kontakt z Martyną.
Dzięki materiałowi, na edukację Kabuli uzbierano ponad 100 tysięcy złotych.
W 2017 roku podjęto ważną decyzję. Martyna Wojciechowska adoptowała Kabulę. Dziewczynka mieszkała dalej w Tanzanii.
- Wiele osób chciało jej pomóc. Zaczęli przelewać pieniądze na konto utworzone przez zaprzyjaźnioną fundację. Bez żadnej akcji reklamowej zebraliśmy 100 tysięcy złotych i dzięki temu Kabula może kształcić się, żeby zostać prawnikiem i bronić ludzi takich jak ona, słabszych i wykluczonych. Oświadczyłam oficjalnie przed rządem Tanzanii, że Kabula przechodzi pod moją opiekę i że będę finansować jej życie oraz edukację - powiedziała Martyna Wojciechowska magazynowi VIVA.
12 września 2018 roku Kabula odwiedziła Polskę. Poznała swoją polską rodzinę, łącznie z siostrą Marysią oraz dziadkami. Również w tym roku adoptowała drugą dziewczynkę – Tatu.
Kabula Nkalango Masanja i jej życie. Co u niej słychać?
Tak jak obiecała, Kabula studiuje prawo. Ostatnio Martyna Wojciechowska pochwaliła się osiągnięciami swojej córki.
-DRUGI ROK PRAWA!Kabula ZDAŁA WSZYSTKIE EGZAMINY i już pod koniec października zaczyna kolejny rok nauki na swoim wymarzonym kierunku studiów.Jestem z niej szalenie dumna, bo wiem jak dużo serca i pracy wkłada we wszystko, co robi.Kabula ma wadę wzroku, nie do końca wszystko widzi, a wykłady często musi nagrywać na dyktafon. Ale nie przeszkadza Jej to zupełnie w osiąganiu kolejnych celów i spełnianiu marzeń. Ta wyjątkowa dziewczyna to moja wielka inspiracja! Przykład ogromnej siły i determinacji. A co najważniejsze, Kabula chce w przyszłości swoją wiedzę prawniczą wykorzystać do tego, żeby pomagać innym – napisała Martyna Wojciechowska.
Kabula rozwija się też w social mediach. Założyła kanał na TikToku. Jak się okazuje, stara się też uczyć języka polskiego.