Telewizja

Tak powstawał serial "Sędzia Anna Maria Wesołowska". Przybliżamy kulisy programu

2023-12-11 9:46

Kiedy w 2006 roku na antenie stacji TVN zadebiutował program "Sędzia Anna Maria Wesołowska", polski widz po raz pierwszy miał szansę zetknąć się z realiami rozprawy sądowej. Porozmawialiśmy z główną bohaterką serialu Anną Marią Wesołowską, która opowiedziała nam o swoich początkach w telewizji.

Początki programu "Sędzia Anna Maria Wesołowska"

Program "Sędzia Anna Maria Wesołowska" był emitowany na stacji TVN w latach 2006-2011. Serial okazał się wielkim hitem i początkiem tzw. "paradokumentów" w polskiej telewizji. Nie każdy wie, że odtwórczyni głównej roli, sędzia Anna Maria Wesołowska, jest prawdziwym prawnikiem z długoletnim doświadczeniem na sali rozpraw:

- Program „Sędzia Anna Maria Wesołowska” jest programem na licencji niemieckiej. Taki program jest w kilkunastu krajach Europy. Kiedy przyszła propozycja kupna licencji do Polski, to TVN wyraził chęć jej nabycia. Stacja chciała zrobić program ze mną, dlatego, że moja twarz pojawiała się w telewizji, z powodu lekcji wychowawczych, które prowadziłam w sądzie oraz głośnej sprawy przestępczości zorganizowanej, łódzkiej’’ Ośmiornicy’’ - tłumaczy nam Anna Maria Wesołowska

Jak zaznacza sędzia, od samego początku jej celem było edukowanie młodzieży na temat zagrożeń, które czyhają na nich w codziennym życiu:

- Młodzież, która trafia do sądu w kajdankach na rękach mówi najczęściej; „Ja nie wiedziałem Pani Sędzio, nie sądziłem, że to poważne przestępstwo, przecież młodzież tak postępuje! Gdyby nie puszka piwa, skręt marihuany, czy wieczne awantury w domu, to ja bym tego nigdy nie zrobił. Jestem dobrym człowiekiem”. Ja im wierzyłam, ale na sali rozpraw nie mogłam już niczego zrobić. Nie mogłam nikomu cofnąć czasu, mogłam jedynie wymierzyć sprawiedliwość (...) Dlatego stwierdziłam, że muszę o granicach, których przekraczać nie wolno, z dziećmi rozmawiać i zaczęłam zapraszać je na swoje rozprawy. Dzisiaj takie lekcje wychowawcze w sądzie są już normą. W 1998 roku zaczęłam pisać felietony, w których opisywałam sytuacje dzieciaków, które zrobiły coś głupiego i trafił do mnie na prawdziwą salę rozpraw. To kilkadziesiąt prawdziwych historii, które zostały zebrane w książkę „Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny”. Tam opisywałam zachowania, którymi młodzież najczęściej narusza prawo - mówiła nam sędzia

Nie każdy wierzył w sukces programu

Anna Maria Wesołowska wspomina, że na początku to wcale nie ona miała zagrać główną rolę w serialu. W tamtym czasie sędzia orzekała w głośnej sprawie łódzkiej "Ośmiornicy" i nie nie miała możliwości przyjęcia roli. Po kilku miesiącach namysłu stwierdziła jednak, że polska telewizja potrzebuje takiego programu:

- Kiedy przyszła propozycja zagrania w programie, orzekałam w sprawie „łódzkiej ośmiornicy”, czyli dużej zorganizowanej grupy przestępczej, która macki miała nawet w Europie. To było obciążenie, więc się nie zgodziłam. Zależało mi jednak na programie, ponieważ wierzyłam w ogromną siłę mediów. W związku z tym pomyślałam, że gdyby taki program edukacyjny powstał, to społeczeństwo miałoby szansę poznać prawo w podstawowym zakresie. Sama zaczęłam szukać odtwórcy głównej roli. Nikt jednak nie chciał się na to zgodzić. Jedna rozmowa przekonała mnie do zmiany decyzji i przyjęcia propozycji. Podczas poszukiwania młodych sędziów w Poznaniu, kolega sędzia powiedział mi ;„Przestań się martwić, przecież w końcu ktoś poleci na kasę”. Wówczas pomyślałam, że coś jest nie tak. Nie mogę narażać nikogo na ostracyzm ze strony środowiska. To była trudna decyzja, ale zgodziłam się - wyjaśnia sędzie

Początkowo decyzja Anny Marii Wesołowskiej spotkała się z negatywnym odbiorem środowiska prawniczego. Sędzia nie przejmowała się jednak docinkami kolegów i koleżanek, ponieważ wierzyła w misję programu:

- 4 dni pracowałam w sądzie, a 3 dni byłam na nagraniach. Nie miałam wolnego weekendu przez 6 lat! Ale dzisiaj wiem, że było warto. Musiałam przetrwać złośliwe uśmieszki, ale spotkało mnie też dużo dobrego. Dzisiaj wiem, że dzieciaki dzięki temu programowi wychodzą w wielu trudnych chwilach na prostą! - dodaje Anna Maria Wesołowska

"Sędzia Anna Maria Wesołowska" - Gdzie obejrzeć?

Aktualnie archiwalne odcinki programu "Sędzia Anna Maria Wesołowska" dostępne są na platformach streamingowych Player oraz VOD.pl. Pełne odcinki znajdziecie również na kanale Youtube stacji TTV.