Historia Szczecina to nie tylko księstwo pomorskie, ale i głównie Niemcy
Jak zaznaczają historycy, Szczecin jako osadę założyli prawdopodobnie Wkrzanie (plemię słowiańskie) na przełomie VII i VIII wieku. Początkowo skupiano się tam na rolnictwie, później doszedł handel. Na początku XII roku Bolesław Krzywousty zdobył Szczecin i zmusił mieszkańców do chrztu. Choć później panowanie nad miastem przejęła też Dania, to szybko ono znalazło się pod niemieckim panowaniem.
Szczecin otrzymał prawa miejskie w 1943 roku. Już wtedy należał do Księstwa pomorskiego. W swojej historii miasto zaliczyło też krótką okupację ze strony Szwecji oraz Francji, dlatego się mówi, że to od przestrzeni wieków wielokulturowe miasto, a wpływy tych kultur widać do dziś. Miasto pod panowaniem Prus rozwijało się dynamicznie i było jednym z ważniejszych miast. Słynęło nawet z jednego lepiej rozwiniętych rynków w kontekście połowu/handlem śledziami, budowaniem statków czy... lecznictwem. Tak, Szczecin pod koniec XIX i XX wieku był popularny głównie wśród osób z różnymi chorobami, a miasto traktowano jak uzdrowisko. Przez długi czas władze miasta walczyły z wpływami III Rzeszy, jednak przed wybuchem II wojny światowej ulegli.
5 lipca 1945 roku Szczecin oficjalnie znalazł się w Polsce. Wtedy do do miasta nad Odrą przyjechali ludzie z całego kraju, nie tylko Kresów Wschodnich, ale również centralnej Polski.
Niemieckie ulice w Szczecinie, a ich polskie nazwy
Na niektórych kamienicach Szczecina widać jeszcze pozostałości niemieckich nazw ulic. Tabliczki kolekcjonują akurat historycy, ale i też kolekcjonerzy. Dlatego postanowiliśmy przygotować specjalny quiz. Podamy wam dzisiejszą, polską nazwę ulicy - waszym zadaniem będzie dopasowanie jej przedwojennego, niemieckiego odpowiednika. Zapraszamy do zabawy!