Ranking najbardziej zielonych miast w Polsce
Od kilku lat przez media i społeczeństwo podnoszony jest temat tzw. "betonozy". Termin ten odnosi się do eliminowania zielonych terenów miast na rzecz nowych arterii i przede wszystkim szarych placów zbudowanych z betonu lub wyrobów betonowych. Skutkuje to stworzeniem krajobrazu, który nie tylko wygląda rodem z dystopii, ale również wpływa na jakość powietrza i życia mieszkańców.
Zieleń w miastach ma olbrzymi wpływ na jakość życia mieszkańców, bo nie tylko redukuje zanieczyszczenie powietrza, ale również spowalnia spływ wody opadowej. Ponadto tereny zielone w miastach sprzyjają uprawianiu sportu i rekreacji mieszkańców – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl
Portal GetHome.pl przygotował więc ranking, w którym zestawił wszystkie miasta wojewódzkie pod względem nasycenia w nich lasów i gruntów zadrzewionych oraz zakrzewionych. Dane pochodzą z portalu Geoportal.gov.pl i ogólne wnioski są na szczęście pozytywne. Wynika z nich, że w większości największych miast w Polsce tereny leśne powiększyły się. Oto jak wygląda pierwsza dziesiątka najbardziej zielonych terenów:
- Zielona Góra - 55% (15 051 ha)
- Katowice - 43% (7 011 ha)
- Bydgoszcz - 30% (5 315 ha)
- Toruń - 27% (3 094 ha)
- Olsztyn - 23% (2 012 ha)
- Kielce - 22% (2 417 ha)
- Szczecin - 19% (5 727 ha)
- Gdańsk - 19% (4 862 ha)
- Białystok - 18% (1 887 ha)
- Warszawa - 16% (8 222 ha)
Szczecin na 7. miejscu najbardziej zielonych miast w Polsce
Pozycja Szczecina w pierwszej połowie rankingu może cieszyć mając na uwadze powierzchnię miasta, która wynosi 300,6 km2. Stolica województwa zachodniopomorskiego jest trzecim największym miastem w Polsce, a to w porównaniu z metodologią twórców rankingu pozwala nie tylko cieszyć się z obecnej pozycji, ale i patrzeć na przyszłość z nadzieją, że terenów zielonych będzie tylko przybywać. W czasach ekologicznego alarmu zamienianie miast w szare krajobrazy nie wydaje się być najlepszym pomysłem.