Święta

Święto Wojska Polskiego 2024: pokazy sprzęty na Wałach Chrobrego

2024-08-15 16:02

Coroczne Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polski odbyło się ponownie na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Oprócz pokazów sprzętu ciężkiego wystawione były także stragany służb mundurowych. Odbył się także wojskowy apel.

Święto Wojska Polskiego 2024

Coroczne Święto organizowane jest z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Tradycyjnie w miastach w całej Polsce odbywają się pikniki rodzinne, pokazy sprzętu wojskowego oraz apele i msze poświęcone polskim żołnierzom. W tym roku obchodzimy 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która była zwycięstwem Polaków nad Bolszewikami. Środek sierpnia jest tym samym datą, która ma oddać hołd żołnierzom walczącym przeszło sto lat temu i zaprezentować szacunek dla obecnie istniejących armii w Polsce. To także pokaz siły i możliwości, szczególnie w obecnych czasach, w których za naszą wschodnią granicą dzieje się wojna. Główne obchody jak zawsze odbywają się w Warszawie, w których udział biorą najważniejsze osoby w państwie. Wtedy też ulicami stolicy przejeżdża wojskowa defilada prezentująca ciężki sprzęt i umundurowanych żołnierzy z bronią. Minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, wystosowuje specjalne listy i przemówienie do żołnierzy w całej Polsce. Nie zabrakło również hucznych obchodów w Szczecinie.

Wojskowa defilada w Warszawie. Szykują się potężne utrudnienia

Obchody Święta Wojska Polskiego w Szczecinie

Tradycyjnie w Szczecinie odbyła się seria wydarzeń związanych ze Świętem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Klasycznie obchody zorganizowane zostały na reprezentatywnych dla miasta Wałach Chrobrego. Program prezentował się następująco:

  • uroczysty apel;
  • złożenie meldunku o gotowości pododdziałów do uroczystości;
  • podniesienie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt, odegranie i odśpiewanie hymnu państwowego;
  • wręczenie odznaczeń i wyróżnień;
  • przemówienia okolicznościowe;
  • odegranie i odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego;
  • Apel Pamięci;
  • defilada pododdziałów 12 Brygady Zmechanizowanej, 14 Brygady Obrony Terytorialnej, 5 pułku inżynieryjnego, 12 batalionu dowodzenia i Orkiestry Wojskowej.

Nieopodal od godziny 11:30 rozstawiony został szereg straganów, na których prezentowane było uzbrojenie, ale także można było zaczerpnąć informacji o pracy w służbach mundurowych. Na całej długości ulicy rozstawione zostały także pojazdy wojskowe, na które można było wejść. Całe wydarzenie zakończyło się o godzinie 16:00.

QUIZ o Wojsku Polskim. Jak dobrze znasz naszą armię? Wynik 13/15 tylko dla ekspertów
Pytanie 1 z 15
Kiedy obchodzimy święto Wojska Polskiego?