Stacja dializ w Świnoujściu. Dobre wiadomości dla mieszkańców
Początkowe wiadomości zdenerwowały mieszkańców. Głośno komentowali za pomocą social mediów fakt, że trzeba będzie jechać aż do Szczecina. To ponad 100 kilometrów drogi. Świnoujście jest jednym z większych miast w województwie, a wielu pacjentów straciło możliwość leczenia.
- Kiedy jesienią dotarła do nas informacja, że prywatna spółka rezygnuje z prowadzenia stacji dializ, powiedziałem moim współpracownikom tylko dwa zdania - mówi Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. - Musimy zrobić wszystko by ta stacja została w Świnoujściu. Znajdę pieniądze na jej prowadzenie. I dziś możemy powiedzieć - udało się. I to rekordowo szybko.
Przez ostatnie dziesięć lat stacja dializ działała w pomieszczeniach wynajmowanych od spółki Uzdrowisko Świnoujście S.A, przy ulicy Powstańców Śląskich. Na szczęście, zostanie w tym miejscu, ale prowadzić do będzie Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o. Leczyć się będzie tutaj około 20 pacjentów ze Świnoujścia i okolic.
- Bardzo się cieszę, że w rozwoju miasta jego władze kładą taki nacisk na dobrostan i zdrowie mieszkańców - mówi prof. Marek Myślak, który prowadzi świnoujską stację dializ. - Miasto dynamicznie rozwija się biznesowo, ale to mieszkańcy stawiani są na pierwszym miejscu. To wspaniała wiadomość, bo dzięki temu tak szybko - pod auspicjami samorządu mogła ruszyć nasza stacja. Udało nam się utrzymać wspaniały personel i już jesteśmy gotowi do działania.
Placówka wejdzie w struktury szpitala: ma być jednym ze stacjonarnych oddziałów w zakresie hemodializ.