Lekarz

i

Autor: Unsplash

Specjalni koronerzy będą jeździć orzekać zgony zakażonych koronawirusem

2020-10-02 12:24

Wojewoda zachodniopomorski powołał specjalnych lekarzy, którzy mają stwierdzać zgony u osób, które przebywały w izolacji lub na kwarantannie. Poszukiwania koronerów trwały od kilku miesięcy. Chętnych brakowało.

Dwóch lekarzy ze Szczecina zostało powołanych specjalnie do stwierdzanie zgonu u osób, które mogły umrzeć z powodu koronawirusa. Poszukiwania chętnych do tej pracy trwały od dłuższego czasu, jednak początkowo nikt się nie zgłaszał.

- To lekarze, którzy będą jeździli do zgonów poza szpitalnych u osób, które miały podejrzenie lub były zakażone koronawirusem - wyjaśnia Agnieszka Muchla-Łagosz z Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Co ważne, rodzina zmarłego w przypadku, gdy był on na kwarantannie lub przebywał w izolacji, powinna kontaktować się ze służbami dzwoniąc bezpośrednio na numer alarmowy.

- Wówczas dyspozytor po weryfikacji zgłoszenia skieruje pod konkretny adres lekarza-koronera. Zgodnie z umową koroner na dotarcie do celu i stwierdzenie zgonu będzie miał maksymalnie pięć godzin - tłumaczy w rozmowie z Radiem Eska Muchla-Łagosz.

Dwóch lekarzy, z którymi Urząd Wojewódzki podpisał umowę, ma obsługiwać całe województwo zachodniopomorskie. Dodajmy, że od początku pandemii w Szczecinie i regionie mieliśmy 36 zgonów z powodu koronawirusa. Wszystkie na terenie szpitali.

Sonda
Czy gorączka zawsze towarzyszy chorobie?
Pierwsza w Polsce operacja jednorazowym endoskopem