Kto może wziąć ślub cywilny w Polsce?
Zawarcie aktu małżeństwa w Polsce jest powszechne. Oznacza to, że ślub może wziąć każdy. Oczywiście trzeba spełnić jednak kilka warunków, koniecznych do zawarcia aktu małżeństwa:
- być pełnoletnim
- nie mieć zawartego związku małżeńskiego
- nie być spokrewnionym z potencjalnym małżonkiem
- nie być spowinowaconym z potencjalnym małżonkiem
- nie być w stosunku przysposobienia
Należy pamiętać, że osoby ubezwłasnowolnione nie mogą zawierać związków małżeńskich!
Jak zawrzeć ślub cywilny w Polsce?
Aby zawrzeć ślub cywilny w Polsce należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, w którym chcemy podpisać akt małżeństwa. W USC wypełnia się wszystkie potrzebne dokumenty oraz wniosek o udzielenie ślubu. Co należy przygotować udając się do Urzędu Stanu Cywilnego?
- dokumenty tożsamości
- dowód opłaty skarbowej
- zezwolenie sądu na udzielenie małżeństwa (na przykład w przypadku, kiedy jedna z osób jest niepełnoletnia)
Następnie ustala się termin ślubu, a także jego miejsce.
Ile kosztuje ślub cywilny? Ile zapłacimy za ślub poza urzędem?
Ślub cywilny w Polsce nie jest darmowy. Opłata za ślub cywilny w urzędzie wynosi 84 złotych. Z kolei za ślub poza urzędem zapłacimy dodatkowe 1000 złotych. Potrzebny jest wtedy także wniosek o ślub poza urzędem. W przypadku wyjątkowej sytuacji, jak na przykład ślubu w szpitalu, opłata nie jest pobierana.
Ile czeka się na ślub cywilny?
Jeśli zostały spełnione wszystkie warunki potrzebne do zawarcia małżeństwa, to można je zawrzeć już po miesiącu od wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego. Przed udzielniem ślubu przez urzędnika państwowego potrzebne jest przygotowanie dokumentów małżonków oraz świadków.