Bezdomny

i

Autor: Pixabay Na Warmii i Mazurach jest ponad tysiąc bezdomnych. Zdj. ilustracyjne.

Ruszyło Pogotowie Zimowe w Szczecinie. Gdzie można znaleźć nocleg?

2022-11-03 16:00

Zima to szczególnie trudny czas dla osób, które nie mają swojego domu. Niskie temperatury, wysoka wilgoć i opady śniegu sprawiają, że pobyt na dworze nocą może okazać się tragiczny w skutkach. Na szczęście w Szczecinie ruszyło już kolejny rok z rzędu Pogotowie Zimowe, które pomaga przetrwać tym najbardziej potrzebującym.

Pogotowie Zimowe - na czym polega?

Ze statystyk Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w Polsce żyje od 30 do 36 tysięcy bezdomnych. Z kolei szczeciński MOPR podaje, że w Szczecinie żyje niecałe tysiąc osób bez dachu nad głową. Jest to niepokojący wynik, którego nie można ignorować. Z tego powodu powstało Pogotowie Zimowe, które działa w tym roku po raz kolejny. Od 1 listopada gotowych na przyjęcie bezdomnych jest 297 miejsc w schroniskach, 95 w noclegowniach i 17 w ogrzewalniach. Nad całym przedsięwzięciem, które ma zapewnić bezpieczeństwo osobom bezdomnych w zimowym czasie, czuwa Dział Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Odbyła się już roczna odprawa wszystkich służb oraz instytucji, które współpracują podczas Pogotowia Zimowego dla osób bezdomnych. Podczas spotkania omówione zostały procedury oraz zakres współpracy podczas Pogotowia Zimowego - możemy przeczytać w oświadczeniu MOPR

Gdzie szukać pomocy? - lista schronisk w Szczecinie

Jeśli bliska Wam osoba potrzebuje noclegu w tym trudnym czasie, może znaleźć ją w szczecińskich schroniskach, noclegowniach oraz ogrzewalni. Należy jednak pamiętać, że nocleg z tak zwanego "miejsca" dostępny jest jedynie w noclegowniach. Poniżej znajdziecie listę miejsc biorących udział w Pogotowiu Zimowym. 

Schroniska:

  • Schronisko "Feniks", ul. Zamknięta 5, - 80 miejsc
  • Schronisko dla Mężczyzn "Caritas", ul. Nehringa 14; - 55 miejsc
  • Schronisko dla Mężczyzn "Caritas", ul. Strzałowska 24; - 27 miejsc
  • Schronisko dla Kobiet "Caritas", ul. Piaseczna 4 ; - 45 miejsc
  • Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, Stowarzyszenie "Złoty Wiek", ul. Hryniewieckiego 9; - 105 miejsc

Noclegownie:

  • Stowarzyszenie Feniks, ul. Zamknięta 5 - 55 miejsc,
  • "Caritas", ul. Nehringa 14 - 40 miejsc.

Ogrzewalnia:

  • Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, ul. J.H. Dąbrowskiego 22-23 Szczecin

Wszelkie informacje znajdziecie na stronie internetowej MOPR, pod tym adresem.