Z regionu

Rozpoczyna się sezon grzybowy. Gdzie na grzyby w Zachodniopomorskiem?

2024-09-12 14:07

Sezon na grzyby rozpoczął się na dobre. Ostatnie opady deszczu w regionie skutkują wysypem różnych gatunków. W województwie zachodniopomorskim jest sporo lasów, które dzięki swojej charakterystyce pozwalają na powrót do domu z pełnymi koszami.

Gdzie szukać grzybów?

Temat grzybów jest długi jak rzeka. Większość grzybiarzy ma swoje ulubione i sprawdzone miejsca, dzięki którym kosze zapełniają się w błyskawicznym tempie. Województwo zachodniopomorskie to dobrze zalesiony teren, który dzięki swojej charakterystyce oferuje wspaniałe miejsca. Większość jadalnych gatunków grzybów preferuje miejsca wilgotne, z miękką ściółką leśną i odpowiednio zaciemnione. Obszary o gęstej roślinności, np. paproci, również są odpowiednie. Gdzie więc szukać grzybów w Zachodniopomorskiem? Okazuje się, że nie tylko w okolicach Szczecina.

Szczecin Załom

Lasy okalające szczecińskie osiedle Załom są świetnym miejscem do poszukiwania okazałych gatunków grzybów. Rozciągający się na wiele kilometrów las, który rozpościera się nawet pod Goleniowski Park Przemysłowy jest dobrą przestrzenią do rozpoczęcia przygody z grzybobraniem. Gęstość zalesienia i przejrzystość ściółki nie wymaga bardzo specjalistycznego oka. Jednocześnie to miejsce od lat znane jest jako obszar wysypu podgrzybków i maślaków.

Jak zbierać grzyby?

Okolice Chociwla i Ińska

Dwie miejscowości, które są położone niedaleko siebie. W okolicy pojezierza Ińskiego, gdzie prym w dziedzinie turystyki wiedzie duże jezioro, są też lasy chwalone przez okolicznych grzybiarzy. Warunki pozwalają na zbiory popularnych podgrzybków a nawet borowików szlachetnych. Są to miejsca cenione przez miejscowych, ale i popularne dla przyjezdnych z innych regionów województwa zachodniopomorskiego.

Drawski Park Krajobrazowy i okolice

Lasy otaczające Drawsko Pomorskie to nie tylko przestrzeń dla poligonu wojskowego. Drawski Park Krajobrazowy został utworzony ze względu na wyjątkową urodę natury i towarzyszące jej widoki. To nie tylko przestrzeń służąca odpoczynkowi, ale i obfita w grzyby. Przestrzeń Parku Krajobrazowego nie zabrania grzybobrania więc śmiało można korzystać z tego co daje nam las.

Przy odpowiednich warunkach sprawdzą się również małe lasy i niewielkie puszcze, które są rzadko odwiedzano. Warto pamiętać o bezpieczeństwie przed kleszczami i zwierzętami, a także uzbroić się w wiedzę przed trującymi gatunkami grzybów.

Szczecińscy grzybiarze już pokazali swoje zbiory:

Quiz dla grzybiarzy. Rozpoznasz grzyby ze zdjęć?

Pytanie 1 z 10
Grzyb na zdjęciu to...
Gąska zielona