Gdzie na grzyby w Szczecinie?
Wieloletni grzybiarze mają swoje tajemnicze miejsca i zakątki, z których co roku wynoszą pełne kosze wspaniałych okazów. Nie trzeba jednak igrać z grzybiarską kulturą i wchodzić w drogę osobom, które wypatrzyły sobie dobre miejscówki. Wielkie połacie lasów porastające okolice Szczecina są idealne do jesiennych wypadów na grzyby. Gdzie więc warto się udać?
Załom
Las okalający osiedle Załom sięga aż do Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Od lat stanowi rewelacyjne miejsce do szukania popularnych podgrzybków czy maślaków. Z relacji grzybiarzy wynika, że miejsce to ma charakterystyczną ściółkę i zadrzewienie, które dobrze wpływa na porost najlepszych gatunków. Las jest naprawdę duży, a więc każdy znajdzie miejsce dla siebie.
Popularne gatunki:
- podgrzybki;
- maślaki;
- borowiki szlachetne.
Puszcza Bukowa
Tajemnicza i czarująca Puszcza, która stanowi znak charakterystyczny Szczecina jest również domem dla wielu gatunków grzybów. Nierówny teren wymaga wprawnego oka, tym bardziej że Puszcza posiada także mokradła. Teren porastają sosnowe bory i grądy, występuje spora roślinność w postaci paproci i krzewów, może skutkować to obfitymi zbiorami.
Popularne gatunki:
- podgrzybki;
- kanie;
- kurki.
Puszcza Goleniowska
Kilkadziesiąt kilometrów od Szczecina rozpościera się Puszcza Goleniowska. To świetne miejsce nie tylko na spacer i wypoczynek, ale i na grzybobranie. Większość drzew to sosny, poprzedzielane innymi gatunkami drzew liściastych. To sprawia, że warto szukać popularnych prawdziwków i niemniej popularnych kozaków. Warto też uważać na dużą liczbę grzybów trujących, których upodobaniami są miękka ściółka i okolice drzew iglastych, tak jak w Puszczy Goleniowskiej.
Popularne gatunki:
- borowiki szlachetne;
- kozaki.
Puszcza Wkrzańska
Jednym z miejsc, nad którymi warto się pochylić zdecydowanie jest Puszcza Wkrzańska. Jej teren rozciąga się w Niemczech, przez Police aż po kawałek Szczecina. Odpowiednie zalesienie i świetna wilgotność ściółki skutkują znacznym porostem grzybów względem innych, sąsiadujących puszcz. Teren objęty jest ochroną programu Natura2000, która pozwala na zbiór okazów. Warto więc wybrać się na grzybobranie w ten region.
Popularne gatunki:
- podgrzybki;
- borowiki szlachetne;
- maślaki.
Nic nie uchroni nas jednak przed pogodą. Warto wiedzieć, że grzyby lubią deszcz i odpowiednią wilgotność. Dobrą wskazówką jest więc wybranie się na grzybobranie po dniach intensywnych opadów.