Grzybiarze w Zachodniopomorskiem wyruszyli do lasów
Końcówka lipca i początek sierpnia 2024 były przeplatany deszczem i słońcem. Jak się okazało, to doskonała pogoda na wysyp grzybów w lasach w całej Polsce.
- Przyznam, że w tym roku jest bardzo dużo połamanych drzew. Po wichurach połamane drzewa gałęzie i złe i ciężko się chodziło. Musi popadać. Ale mimo wszystko jestem pozytywnie zaskoczony, że na pierwszy wypad tyle udało się zebrać. A smak i zapach w kuchni był wyborny - powiedział dla eska.pl pan Fernando.
Wiele osób wybiera się spontanicznie na zbiory grzybów. Jak się okazuje, niekoniecznie trzeba iść już w godzinach porannych. Również po południu można znaleźć niesamowite grzyby!
- To było bardzo spontaniczne grzybobranie, w niestandardowych dla grzybiarzy godzinach (po godz. 13:00) wiec w lesie nie spotkaliśmy innych osób. Od wielu lat będąc na urlopie w okolicach Złocieńca jeździmy w to samo miejsce i tym razem las nie zawiódł. Mnóstwo grzybów. Koźlarze, borowiki i podgrzybki. Niestety, część z nich robaczywych. Ale mimo to uzbieraliśmy 3 kosze w 2h - powiedziała dla eska.pl pani Izabela.
Zachodniopomorscy grzybiarze szaleją w lasach. Dla niektórych to piękna tradycja
Dla wielu z nich zbieranie grzybów to nie tylko spędzanie czasu wolnego, ale też wieloletnia pasja, a nawet tradycja.
- Zbieranie grzybów to pasja, która od pokoleń jest kultywowana w Polsce. Las jest nie tylko miejscem odpoczynku, ale także źródłem cennych, naturalnych produktów, jakimi są grzyby. To hobby łączy w sobie miłość do natury, cierpliwość i umiejętność rozpoznawania jadalnych gatunków. Sezon na grzyby w Polsce rozpoczyna się zazwyczaj wczesnym latem, a szczyt przypada na jesień. Najlepsze warunki do wzrostu grzybów występują po deszczowych dniach, kiedy wilgotność gleby jest wysoka, a temperatura umiarkowana. Grzybobranie wymaga wiedzy i ostrożności. Istnieje wiele trujących grzybów, które mogą być mylone z jadalnymi. Dlatego ważne jest, aby zbierać tylko te gatunki, które są nam dobrze znane. Jeśli mamy wątpliwości co do jadalności grzyba, lepiej pozostawić go w lesie - powiedziała dla eska.pl Monika.
Jak dodaje, to nie tylko możliwość spędzania czasu wolnego wspólnie z najbliższymi.
- Zbieranie grzybów to nie tylko sposób na pozyskanie naturalnych składników, ale także część polskiej tradycji. Wiele osób traktuje grzybobranie jako okazję do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu, a także do celebracji bogactwa przyrody. Zbiory grzybów to piękne połączenie tradycji, wiedzy i miłości do natury, które przynosi nie tylko korzyści kulinarne, ale także duchową satysfakcję - powiedziała dla eska.pl Monika
A jakie grzyby obecnie spotkamy w zachodniopomorskich lasach?
- Grzybów obecnie w lasach jest coraz więcej, szczyt zbiorów dopiero się zbliża, ale już można sporo zebrać prawdziwków, borowików usiatkowanych, złotaków wysmukłych, pieprznika jadalnego jest obecnie bardzo duży wysyp. Pojawiają się podgrzyby brunatne, płachetki, maślaki pstre i żółte - podsumowała dla eska.pl Monika.
Zobaczcie w naszej galerii zdjęć piękne zbiory grzybów zachodniopomorskich grzybiarzy!
Polecany artykuł: