Robert Makłowicz i jego biznes
Znany kucharz wkracza w świat biznesu. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wpłynął wniosek od firmy Pamapol i Propinquus o założenie nowej firm.
Firma „Makłowicz i Synowie” mają głównie zajmować się importem oraz dystrybucją konserw mięsnych, gotowych dań (zup, ale nie instant), smarowideł (pasztety, smalce, pasty warzywne, hummusy), sosy, makarony, warzywa konserwowe, oliwy oraz kanapki. W przyszłości firma planuje także samodzielnie produkować wyżej wymienione rzeczy. Będą bazować na daniach gotowych, ale bez wersji instant.
Propinquus to spółka, w której wspólnikami są członkowie rodziny Makłowicz. Firma obecnie zajmuje się zarządzaniem prawami do wizerunku Roberta Makłowicza. Do tej pory kucharz wspierał swoją „twarzą” różne firmy – od Knorra, po Roleski. Teraz zdecydował się własną firmę ze swoim nazwiskiem.
Pamapol dominuje w branży przetwórstwa mięsno-warzywnego. Ich oferta obejmuje takie produkty jak: dania gotowe, konserwy mięsne, pasztety, warzywa konserwowane, zupy. Sprzedają je nie tylko za pośrednictwem hurtowni, ale również w dużych sieciach handlowych.
Robert Makłowicz: życiorys krytyka
Dziennikarz i krytyk kulinarny urodził się w 1963 roku w Krakowie. Ma dosyć bogate korzenie – od ormiańskich, przez węgierskie po ukraińskie. Studiował prawo, a potem historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dzięki jego wyjazdowi zagranicę poznał wiele kuchni świata i to właśnie skłoniło go do zostania krytykiem kulinarnym.
Swoją poważną dziennikarską karierę rozpoczął od publikowania w „Gazecie Wyborczej”. Potem trafił do TVP, gdzie miał swój cykl reportaży „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”. W międzyczasie pisał mnóstwo felietonów. W 2008 roku zakończył „Podróże…” i rozpoczął inny program „Makłowicz w podróży”. Prawie 10 lat później TVP zerwało współpracę z krytykiem.
Na początku 2020 roku uruchomił autorski program w YouTube, gdzie opowiada o kulinariach i historii.
Robert Makłowicz do dziś jest bardzo popularny w sieci. Jego styl wypowiedzi i cycaty stały się obiektem popularnych parodii i memów internetowych.