Jeszcze W Zielone Gramy

i

Autor: mat. prasowe Jeszcze W Zielone Gramy

Program Społecznik: Dzieje się! A najlepsze jeszcze przed nami!

2022-07-14 6:00

Jeżdżą rowerami, pływają kajakami, dbają o środowisko, wkraczają w świat sztuki i robią wiele innych ciekawych rzeczy. A wszystko dzięki wsparciu Programu Społecznik. Za nami dopiero część zrealizowanych projektów, a kolejne jeszcze przed nami! Szansę na realizację otrzymało prawie 600 pomysłów, które zrodziły się w głowach Społeczniczek i Społeczników z Pomorza Zachodniego.

Program Społecznik, który powstał z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, to ceniony na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować 3150 inicjatyw! Wiosną 2022 roku rozpoczęła się kolejna 3-letnia edycja programu na lata 2022-2024. Przed nami kolejne 590 pomysłów, które mogą zostać zrealizowane dzięki Programowi Społecznik. Każdy z pięciu wydzielonych w programie subregionów otrzymał szansę na realizację blisko 120 pomysłów.

– Cieszę się, że Program Społecznik na stałe wpisał się do pozarządowego kalendarza i odpowiada na aktualne potrzeby mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Po raz kolejny Społeczniczki i Społecznicy udowodnili, że chcą działać razem na rzecz swoich małych ojczyzn, ale i pomagać obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli na Pomorzu Zachodnim schronienie przed wojną. W imieniu całej zachodniopomorskiej społeczności dziękuję wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom, że całym sercem angażują się w te działania.

Co już udało się zrealizować?

Za nami pierwsze projekty zrealizowane w ramach tegorocznej edycji Programu Społecznik. To działania na różnych płaszczyznach zainteresowań, skierowane do różnych odbiorców, jednak mające jedną wspólną cechę, czyli działanie na rzecz lokalnej społeczności. Wśród zrealizowanych pomysłów znalazły się projekty mające na celu dbanie o otoczenie i środowisko naturalne, działania związane ze sztuką, promujące zdrowie oraz szeroko pojętą turystykę. Zrealizowano między innymi:

Eko Spływ

Wydarzenie, które miało charakter integrujący społeczność polsko-ukraińską. Podczas trwającego 4 godziny spływu kajakowego Iną, uczestnicy zbierali odpady zalegające w nurcie rzeki. Udało im się zebrać 158 kilogramów śmieci! Kolejny spływ w ramach projektu planowany jest na 30 lipca, tym razem rzeką Gowienicą.

Eko Spływ

i

Autor: mat. prasowe Eko Spływ

Warsztaty malarskie

Wydarzenie zostało zorganizowane przez VivaMy. Było to ciekawe wprowadzenie w świat kolorów, pędzli, technik malowania obrazów. Potem był czas na uwolnienie wyobraźni. Uczestnicy warsztatów udowodnili, że malarstwo nie zna granic ani wieku.

Warsztaty malarskie

i

Autor: mat. prasowe Warsztaty malarskie

Bezpieczeństwo Bez Granic

W Szkole Podstawowej nr 3 im Jana Brzechwy w Goleniowie odbyło się wydarzenie "Bezpieczeństwo Bez Granic". Zainteresowanie dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej tematyką pierwszej pomocy było ogromne, a dzieci z Ukrainy zdobywały wiedzę językową związaną z tematyką ratowania życia.

W wydarzeniu brał również udział marszałek Olgierd Geblewicz.

Bezpieczeństwo Bez Granic

i

Autor: mat. prasowe Bezpieczeństwo Bez Granic

Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus. W rajdzie wzięło blisko 200 miłośników turystyki rowerowej. Uczestnikami były całe rodziny. Najmłodsi rowerzyści to kilkulatkowie, najstarsi liczyli sobie 70 wiosen. Organizatorzy dołożyli starań, aby wydarzenie było dostępne także dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy

i

Autor: mat. prasowe Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy

Jeszcze W Zielone Gramy

Projekt społeczny o charakterze sportowym i ekologicznym połączył ze sobą dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników przedszkola oraz zawodowych sportowców. Przedszkolaki wcielały się w młodych artystów tworząc projekty swoich drzew. Na kilkadziesiąt minut stali się sportowcami pokonującymi kolejne przeszkody, ćwiczenia i stacje. Uczyli się sprzątać wspólną przestrzeń, a na koniec wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami upiększyli przedszkolny ogród o ozdobny szpaler drzew, który w przyszłości zapewni przyjemny cień i chłód w upalne dni. Wsparciem dla uczestników były m.in. piłkarki nożne Olimpii Szczecin, nauczycielki oraz pracownicy przedszkola nr 46 oraz rodzice i opiekunowie.

Jeszcze W Zielone Gramy

i

Autor: mat. prasowe Jeszcze W Zielone Gramy

Co jeszcze czeka nas w ramach Programu Społecznik?

Wśród zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Programu Społecznik projektów są działania pomocowe i integrujące na rzecz mieszkańców Pomorza Zachodniego i osób, które przybyły do nas z ogarniętej wojną Ukrainy. Zaplanowano m.in.: lekcje języka polskiego, warsztaty florystyczne dla dzieci, wystawę plakatów Szymona Szymankiewiewicza, koncerty, polsko-ukraińskie zmagania sportowe na orliku czy warsztaty kulinarne.

Stało się już tradycją, że Społecznicy razem sprzątają najbliższą okolicę i dbają o środowisko naturalne. W tym roku znów powstawać będą domki i hotele dla owadów, balkonowe ogródki warzywno-ziołowych czy ekokwietniki.

Dzięki wsparciu Programu Społecznik, w całym województwie organizowane są rajdy rowerowe, zmagania sportowe dla dzieci, turnieje tańca, zawody biegowe, turnieje gier planszowych czy zawody wędkarskie. Prowadzone są też programy profilaktyczne, promujące zdrowy tryb życia. Społeczniczki i Społecznicy zwracają też uwagę na problem marnowania żywności oraz zachęcają do idei recyclingu.

Dofinansowane projekty będą realizowane do końca 2022 roku.

Masz pytania?

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2019 - 2021 znajdują się:

Program Społecznik

i

Autor: mat. prasowe Program Społecznik
Pomorze Zachodnie

i

Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany