Nowe parki narodowe w Polsce? Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze i ich pomysł
Ostatni nowy park narodowy w Polsce utworzono w 2001 roku i jest to Park Narodowy Ujście Warty znajdujący się w województwie lubuskim. Według Fundacji Dziedzictwa Przyrodniczego w Polsce potrzebnych jest o wiele więcej parków narodowych oraz innych form ochrony przyrody. Stawiają głównie na ochronę ekosystemu oraz zagrożonych gatunków nie tylko zwierząt, ale i roślin.
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze opublikowała obszerną publikację pt. "Propozycja uzupełnienia sieci polskich parków narodowych" autorstwa Piotra Kluba. To zbiór obszernych badań i analiz konkretnych regionów.
Jakie zmiany zapowiedziano dla województwa zachodniopomorskiego?
Woliński Park Narodowy zostanie powiększony?
Jak zaznacza autor publikacji, Woliński Park Narodowy stracił też trochę przez budowę S3 na trasie Świnoujście-Szczecin. Miała być na ten temat rekompensata w wysokości zaledwie 205,19 ha. W związku z tym autor proponuje inne zmiany. Woliński Park Narodowy miałby się zwiększyć o 7 tysięcy ha przez włączenie do parku obszarów leśnych będących w zarządzie Skarbu Państwa na Wyspie Wolin oraz obszar morski.
Nowy park narodowy w Zachodniopomorskiem - Park Narodowy Doliny Dolnej Odry
Kolejny ważnym punktem byłoby utworzenie międzynarodowego Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Miałby to być wspólny projekt Polski i Niemiec. O powstaniu takiego parku wspominano już w latach 90. ubiegłego wieku. Park narodowy po stronie niemieckiej powstał w 1995. Głosy o powstaniu Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry nasiliły się po katastrofie na Odrze w 2022 roku, gdzie przez skażenie wody zmarło wiele ryb oraz naruszono ekosystem rzeki.
Utworzono nawet specjalną stronę Stwórzmy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry, która zrzesza naukowców, fotografów oraz dziennikarzy. Park Narodowy Doliny Dolnej Odry miałby powstać w granicy Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry o 6092 ha powierzchni. W tej formie miałby razem niemieckim Parkiem narodowym Nationalpark Unteres Odertal utworzyłby obszar chroniony o powierzchni ok. 20 632 ha. W ramach promocji stworzono też stronę Park Narodowy Doliny Dolnej Odry 2023.
Nowy park narodowy w Zachodniopomorskiem - Szczeciński Park Narodowy
O znaczeniu Puszczy Bukowej dla województwa zachodniopomorskiego pisano już w 1979 roku w publikacji „Znaczenie i zadania Puszczy Bukowej koło Szczecina,a potrzeby jej ochrony”. Autorzy publikacji zaznaczają, że to najwspanialszy fragment przyrody na całym Pomorzu. Opisano ten teren jako klimat morski z pasmem wzgórz porośniętych lasami niedaleko wielkiego miasta. Choć Puszcza Bukowa nie jest ogromna, zawiera w sobie mnóstwo roślin i zwierząt do ochrony. Od lat postulowane jest utworzenie Szczecińskiego Parku Narodowego z Szczecińskiego Parku Krajobrazowy „Puszcza Bukowa”.
Granice Szczecińskiego Parku Narodowego oparto by na A6, DK10.