Nabrzeżny port Świnoujścia
Świnoujście portem stoi. Łączony port Szczecin-Świnoujście to ogromny kompleks portowy, który jest ze sobą ściśle powiązany gospodarczo. Nowoczesny terminal LNG czy Terminal Promowy to znaki szczególne tego obiektu. Dodatkowo w okolicach latarni morskiej krajobraz uzupełniają dźwigi i żurawie, które nadają charakteru całej okolicy. Port mieści się nad rzeką Świną, a z jednego jej brzegu można obserwować zabudowania i piękne obiekty.
To doskonałe miejsce dla fotografów, którzy chcą uchwycić majestatyczny charakter Świnoujścia. Stary i nowy port w jednym ujęciu, latarnia morska i całe nabrzeże widoczne w obiektywie to prawdziwa fotograficzna perełka. Piękne widoki można uchwycić z nabrzeża przy ulicy Jachtowej, w okolicy starodawnych fortów obronnych.
Forty obronne
Na świnoujskim nabrzeżu umiejscowione jest sporo zabytków. W ich skład wchodzą stare forty obronne, które można podziwiać po obydwu stronach Świny. XVII wieczne umocnienia robią ogromne wrażenie. Zachowały się 3 z 4 fortów:
- Fort Gerharda
- Fort Anioła
- Fort Zachodni
Z początku były one drewniane, ale z czasem plany modernizacji zakładały przemianę konstrukcji w cegły. Świnoujście było bardzo dobrze ufortyfikowane już w czasach I wojny światowej. Zapory, wały i obronne budynki skutecznie mogły uniemożliwić atak na portowe miasto. Przed II wojną światową na wyposażenie fortów trafiła nowoczesna, jak na tamte czasy, artyleria, a także radary. Świnoujście stało się prawdziwą twierdzą, która była rewelacyjnie skontaktowana z innymi placówkami i była w stanie odpierać ataki wrogów.
Dziś możemy zwiedzać wszystkie 3 forty. Ich majestat można podziwiać już z zewnątrz, ale prawdziwe wrażenie robi wejście w ich wnętrze.