Poranna kawa
Czym byłby poranek bez filiżanki ulubionej kawy... Ten smaczny i wartościowy napój zawierający kofeinę świetnie pobudza nas do działania, dodaje energii i korzystnie wpływa w kontekście niektórych osób. Jest wręcz zalecana. Jak dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców z amerykańskich uczelni, a następnie opublikowane ma łamach czasopisma naukowego European Heart Journal, najlepiej spożywać ją wyłącznie rano. To wnioski z próbek badawczych ponad 40 000 osób, ich sposobów odżywania się i stanu zdrowia. Naukowcy z Tulane University w Nowym Orleanie pod przewodnictwem dr Lu Qi przyjrzeli się badaniom przeprowadzonym przez National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) w latach 1998 - 2018. Zbadano wówczas 40 725 osoby, przy czym szczegółowe dane odnośnie całodziennego jadłospisu wypełniły 1463 osoby. Wnioski z nich wskazują, że picie kawy wyłącznie w godzinach porannych potrafi o 16 procent zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiegokolwiek powodu. Co więcej, filiżanka czarnego napoju rankiem może mieć wpływ również na układ krążenia. Aż 31 procent mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci właśnie z powodu chorób tego układu, to wnioski amerykańskich uczonych.
Kawa czyni cuda
Klasyfikacja odpowiedniej pory spożywania napoju została ustalona w następujący sposób:
- poranna kawa to taka wypijana od godz. 4:00 do 11:59;
- popołudniowe spożycie kawy klasyfikuje się w godzinach 12:00 - 16:59;
- kawa wieczorna zaklasyfikowana została między godziną 17:00 a 3:59.
Wyniki opublikowane w European Heart Journal są fascynujące. Kawa najczęściej jest kojarzona właśnie z porankiem, kiedy potrzebujemy zastrzyku energii po przebudzeniu. W ukazanym raporcie przeczytać możemy również, że większość badań wskazuje na niższe ryzyko cukrzycy typu drugiego i chorób układu krążenia, oczywiście przy zachowaniu umiarkowanego jej spożycia. W ramach prowadzenia zdrowego trybu życia amerykańskie wytyczne żywieniowe z lat 2015 - 2020 wskazują umiarkowane spożycie kawy jako jeden z czynników zdrowej diety.
Należy naturalnie pamiętać, że wyniki badań nie stanowią pełnego odzwierciedlenia rzeczywistości. Jak wskazują sami autorzy badania, mogło ono zawierać pewne niedociągnięcia, jak np. brak uwzględnienia długotrwałych nawyków żywieniowych. Niemniej jednak wyniki rzucają nowe światło na kawę i pozwalają traktować ją jako napój, który ma wiele dobrego.