Jasne Błonia

i

Autor: WikiCommons

Inwestycje

Podsumowanie inwestycji w Szczecinie w 2024 roku. To powstało w mieście w ubiegłych 365 dniach

2024-12-30 16:26

Szczecin przechodzi gruntowne zmiany i widać to po samych ulicach. W 2024 roku miasto zmieniło niektóre ze swoich nitek komunikacyjnych, powstała Fabryka Wody czy wybudowana została nowa szkoła. Sprawdźmy najciekawsze inwestycje w Szczecinie w 2024 roku.

Fabryka Wody

Powstanie nowoczesnego kompleksu basenowo-rekreacyjnego leżało w interesie Szczecina od naprawdę długiego czasu. W końcu powstała Fabryka Wody, która została oddana do użytku 1 czerwca 2024 roku. To nie tylko kompleks basenów i wodnych atrakcji, ale również centrum edukacyjne, strefa gastronomiczna i cała infrastruktura wokół budynków. Inwestycja kosztowała ponad 375 milionów złotych i od dnia otwarcia cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Szczecina oraz turystów.

Żywa szopka w Szczecinie Żydowcach

Nowa szkoła przy ul. Kredowej

Trzykondygnacyjny budynek szkolny wraz z halą sportową, salą korekcyjną czy boiskiem położonym nieopodal to projekt, który kosztował ok. 70 milionów złotych brutto. Cały kompleks szkolny jest naprawdę spory i nowoczesny, został także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oprócz samego budynku z salami przeznaczonymi do nauki oraz dla kadr pracowniczych powstała także część sportowa i rekreacyjna. Boisko do piłki nożnej ze sztuczną trawą, boisko, na którym odbywać się mogą zajęcia z piłki ręcznej, koszykówki czy tenisa, plac zabaw czy siłownia. To wszystko zostało wykonane w ramach inwestycji budowy szkoły przy ul. Kredowej.

Remont ulicy Kolumba

Choć przebudowa ulic Kolumba czy Dworcowej trwa od 2021 roku to właśnie w tym roku, 2024, a dokładniej w grudniu oddana została spora część tej inwestycji. Tramwaje i samochody już mogą poruszać się po ulicy Kolumba. Inwestycja miała zostać oddana do użytku już w roku 2023, ale na drodze stanęły różne "niespodzianki", praca opóźniła się. Ostatecznie 21 grudnia 2024 roku tramwaje i inne pojazdy mogły ruszyć ulicami:

  • Smolańską
  • Chmielewskiego
  • Kolumba
  • Nową
  • Dworcową

Inwestycja nie jest jeszcze co prawda skończona w 100%, gdzieniegdzie widać jeszcze płyty czy materiały budowlane, ale główne założenie projektu zdaje się być wypełnione.

Szczecin Radio ESKA Google News
Autor:

Remont trasy tramwajowej na Placu Zwycięstwa

Inwestycja, która obejmowała ścisłe centrum miasta została ostatecznie zakończona 10 grudnia 2024 roku. Prace obejmowały przebudowę tras tramwajowych w obrębie Placu Zwycięstwa, a dokładnie na odcinku od Bramy Portowej do ulicy Krzywoustego. Oznacza to nowa infrastruktura tramwajowa, nowe przystanki i nowe ścieżki dla pieszych. To również zagospodarowanie zieleni wokół inwestycji, posadzenie krzewów czy drzew. Dla dużej części mieszkańców Szczecina to bardzo ważna trasa komunikacyjna, która łączy Bramę Portową z Placem Kościuszki i dalej z Turzynem czy Cmentarzem Centralnym. Koszt inwestycji wyniósł ponad 40 milionów złotych brutto.

Szczecińska Kolej Metropolitalna

Pierwszy etap Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej uruchomiono 10 marca 2024 roku. To połączenia między Szczecinem Głównym a Goleniowem, Stargardem i Gryficami, które korzystają z obecnej infrastruktury kolejowej, podobnie jak przyszłe etapy SKM. W ramach inwestycji wprowadzony został także Szczeciński Bilet Metropolitalny, który ma za zadanie zintegrowanie taryfowe Szczecina z innymi, sąsiednimi gminami. Szczecińska Kolej Metropolitalna to długofalowy projekt, który będzie rozwijany przez kolejne lata. Pierwszy etap, oddany w 2024 roku jest początkiem dużej modernizacji, która obejmuje szereg miast i przystanków.

Ulica Kolumba oficjalnie otwarta:

Quiz. Szczecin czy Poznań. Rozpoznaj miasto po wskazanym zdjęciu!
Pytanie 1 z 11
Jakie miasto znajduje się na zdjęciu?
Szczecin