Pętla Pomorzany zmienia się w oczach. A co z remontem ulicy Kolumba?

2023-02-08 13:05

Torowa rewolucja to nie tylko okolice placu Rodła. Można też pod to podpiąć remont ulicy Kolumba, która jest główną drogą obok dworca głównego w Szczecinie. Przez wiele problemów prace były wstrzymane, jednak jak już wiadomo, niedługo prace w niektórych miejscach zostaną wznowione. A tam, gdzie trwały, zajrzeliśmy i pokażemy, jak się zmienia okolica.

Przebudowa ulicy Kolumba. Dobre wiadomości

Remont tej ulicy jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w lokalnych mediach. Mieszkańcy też się denerwują trwającym remontem, a przez liczne utrudnienia, może on się jeszcze wydłużyć. Pomimo tego, trwają inne prace.

- O problemach na placu budowy, w szczególności na ulicy Kolumba, informowaliśmy już niejednokrotnie. Na ul. Kolumba od Dworca PKP do ul. Zapadłej wykonawca napotkał na szereg kolizji uzbrojenia podziemnego. Kolizje wymagały dodatkowych opracowań projektowych oraz uzgodnień. Na szczęście wiele z nich udało się już zrealizować i prace widać już nie tylko w rejonie Pętli Pomorzany, ulicy Smolańskiej czy Nabrzeżu Wieleckim. Żeby przejść wzdłuż całego placu budowy od ulicy Wyszyńskiego do Zapadłej potrzeba co najmniej 30 min szybkiego marszu. Można podczas takiej podróży zobaczyć cały przekrój zaawansowania. Od prac brukarskich i miejscami wykończeniowych, przez drogowe, torowe i ziemne po rozbiórki – poinformowała Hanna Pieczyńska, rzeczniczka Tramwajów Szczecińskich.

Wykonano takie prace jak:

  •  Demontaż torowiska oraz podbudowy w śladzie jezdni wzdłuż ul. Kolumba.
  • Wykonanie koryta w śladzie torowiska wzdłuż ul. Kolumba/Nowa.
  • Roboty drogowo-torowe  - Betonowanie górnej warstwy podbudowy rozjazdu na Pętli Pomorzany.
  • Układanie podkładów i szyn na peronie na ulicy Klemensiewicza.
  • Betonowanie dolnej warstwy podbudowy torowiska pod wiaduktem.
  • Kontynuacja budowy budynku socjalnego na pętli Pomorzany.
  • Montaż odwodnienia torowego na Chmielewskiego.
  • Prace przy kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej i gazowej.
  • Najbliższy czas będzie równie pracowity, głównie na pętli Pomorzany oraz ulicy Kolumba.

Remont pętli Pomorzany i ulicy Kolumba. Kiedy koniec prac?

Niestety, tutaj nie ma dobrych wiadomości. W związku z „niespodziankami” na placu budowy trwa zmienianie harmonogramu. Nie ma informacji, kiedy dokładnie zakończą się pracę. Najważniejsze jednak jest to, że nie ma zagrożenia dla dofinansowania.

- W związku z tym informujemy, że nie zostanie utracone dofinansowanie, które zostało przyznane Gminie Miasto Szczecin w ramach zawartej umowy na przebudowę torowisk, w ramach której realizowana jest „Przebudowa torowiska z trakcją w ul.: Nabrzeże Wieleckie, Nowa, Dworcowa, Kolumba, Chmielewskiego, Smolańska, al. Powstańców Wlkp. z rozbudową pętli Pomorzany w Szczecinie” – podsumowuje Pieczyńska.