Paraigrzyska Olimpijskie 2024: pierwsze medale dla zawodników ze Szczecina

Autor: PAP/Polski Komitet Paralimpijski

2024-09-02 15:21

Letnie Igrzyska Paraolimpijskie 2024 niedawno się rozpoczęły, a Polacy już mogą pochwalić się kilkoma medalami. Dorobek medalowy powiększyła dwójka zawodników ze Startu Szczecin, którzy zmagali się w tenisie stołowym.

Igrzyska Paraolimpijskie 2024

Paraolimpiada odbywa się w Paryżu. Rozpoczęła się 28 sierpnia, a zakończy się 8 września. To siedemnasta edycja igrzysk, podczas których o medale walczyć będzie ok. 4400 sportowców. Na zawodników czeka 548 konkurencji w 22 dyscyplinach, w tym kolarstwo, koszykówka na wózkach czy podnoszenie ciężarów. Tym samym zestawienie dyscyplin nie zmienia się w porównaniu z igrzyskami z 2020 roku. Polacy powalczą w następujących sportach:

• parawioślarstwo.

Do tej pory (2 września) Polacy zdobyli 6 medali i zajmują 17. miejsce w klasyfikacji medalowej. Przed Polakami jeszcze szereg konkurencji, w których mają realne szanse na powiększenie dorobku medalowego. Ostatnio do walki o krążek stanęli zawodnicy podczas tenisa stołowego.

Co z boksem na igrzyskach w Los Angeles? Julia Szeremeta o przyszłości dyscypliny

Start Szczecin z medalami

Paraolimpijskie zmagania ruszyły pełną parą. Mamy też pierwsze sukcesy szczecińskich zawodników i zawodniczek. Reprezentująca klub sportowy Start, Natalia Partyka zdobyła złoty medal w tenisie stołowym, zajmując trzecie miejsce w deblu. Jej partnerką była Karolina Pęk. Polki uległy w półfinale Tzu Yu Lin i Shiau Wen Tian reprezentującym Tajwan. Awans do półfinału gwarantował natomiast brąz.

Nie był to jednak jedyny sukces sportowców z klubu Start Szczecin. W deblowym meczu mężczyzn tenisa stołowego, na najwyższym stopniu podium stanął Patryk Chojnowski. Wraz ze swoim partnerem, Piotrem Grudniem, zdobyli złoty medal w kategorii MD 18. W finale Polacy pokonali duet z Chin, Chaodong Liu i Yiqing Zhao 3:0 (13:11, 11:8, 11:7). Tym samym powiększyli dorobek medalowy polskiej ekipy do 6 medali. Warto nadmienić, że jest to trzeci złoty medal na obecnie trwających Igrzyskach Paraolimpijskich.

Gratulujemy!

Oto najbogatsi sportowcy:

Igrzyska olimpijskie 2024. To nasi najlepsi reprezentanci. Sprawdź, jak dobrze znasz polskich medalistów [QUIZ]

Pytanie 1 z 9
Oprócz złotego medalu Aleksandra Mirosław miała jeszcze jedno wyjątkowe osiągnięcie podczas tych Igrzysk. Jakie?