Nowe rezerwaty przyrody
Nowe obszary ochrony przyrodniczej powstają w ramach akcji "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych". Za ich powołanie odpowiada Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie. To nie przypadek, że akurat w województwie zachodniopomorskim pojawiają się nowe rezerwaty. Region jest liderem ochrony przyrody w kraju. Obecnie na Pomorzu Zachodnim występuje 130 rezerwatów.
Wprowadzanie takich form ochrony przyrody to jedna z form jej zabezpieczenia przed wpływem człowieka na środowiska. Na takich obszarach w życie wprowadzane są specjalne reguły i postępowania prawne, a użytkownik obszaru musi stosować się do wyznaczonych zasad. Dostęp do obszarów może również zostać ograniczony w celu ochrony gatunków roślin i zwierząt lub prowadzenia badań naukowych. Co ciekawe, rezerwat to nie Park Narodowy. Pomimo tożsamego przeznaczenia, Parki Narodowe są o wiele większe, a ich wyszczególnienie zazwyczaj jest najwyższą formą ochrony przyrody.
Lista nowych rezerwatów przyrody w województwie zachodniopomorskim
Nowe rezerwaty na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie:
- "Las Dębogórski" (ok. 40 hektarów) - obszar położony w gminie Widuchowa na terenie Nadleśnictwa Gryfino. Celem tego rezerwatu będzie ochrona dobrze wykształconych zbiorowisk wiekowych grądów z bogatą florą w młodoglacjalnym krajobrazie wysoczyzny morenowej przy strefie krawędziowej doliny Odry.
- "Torfowisko Żelechowo" (ponad 50 hektarów) - obszar położony w gminach Widuchowa i Chojna, na terenie Nadleśnictwa Myślibórz. Celem rezerwatu będzie zachowanie ekosystemu torfowiska mszarnego przejściowego, w różnych stadiach dynamicznych i sukcesyjnych.
- „Źródliskowa Skarpa Jeziora Dołgie” (19,65 hektarów) - obszar położony w gminie Banie, na terenie Nadleśnictwa Myślibórz. Ten region bogaty jest w ekosystemy leśno-źródliskowe i posiada unikatowe torfowiska przy jeziorze Dołgie.
Nowe rezerwaty na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku:
- „Dolina Pustynki” (ponad 39 hektarów) - obszar położony w gminie Polanów, na terenie Nadleśnictwa Polanów. Układ dolinowy naturalnie ukształtowanej rzeki to miejsce, które będzie chronione przez nowy rezerwat. Liczne lasy grądowe z bardzo wiekowymi drzewami stanowią podstawę tej decyzji.
- "Rekowski Wrzosiec" (ponad 19 hektarów) - obszar położony w gminie Polanów, na terenie Nadleśnictwa Manowo. Celem rezerwatu będzie zachowanie ekosystemu torfowisk i borów bagiennych.
- "Dolina Zgniłej Strugi" (ponad 152 hektary) - obszar położony w gminach Bobolice i Polanów, na terenie Nadleśnictwa Bobolice. Największy z nowo powołanych rezerwatów będzie miał za zadanie wprowadzenie ochrony mozaiki bagienno-źródliskowych i ekosystemów leśno-torfowiskowych. Na tym obszarze obecne są ponadto największe na Pomorzu Zachodnim skupienia situ tępokwiatowego.
- "Dolina Rzeki Leśnicy" (ponad 59 hektarów) - obszar położony w gminie Tychowo, na terenie Nadleśnictwa Białogard. Rezerwat ten będzie miał na celu ochronienie młodoglacjalnego krajobrazu wokół rzeki Leśnicy.