Nowe kierunki studiów w Koszalinie
Wyższa Szkoła Straży Granicznej w Koszalinie zainaugurowała pierwszy "pełny" rok akademicki. Uczelnię powołano jesienią 2023 roku i w marcu tamtego roku przyjęła pierwszych studentów. W październiku 2024 kolejne osoby rozpoczęły studia na tej uczelni.
- Ogromnie się cieszę, że ta szkoła tak wspaniale się rozwija. Myślę, że dzisiaj w kontekście tego, co dzieje się w naszym kraju, poza granicami, sami państwo widzicie, jak ogromne znaczenie mają funkcjonariusze Straży Granicznej, jaka to jest ważna dzisiaj służba dla Polski, dla nas wszystkich" – powiedział minister nauki Dariusz Wieczorek po inauguracji roku akademickiego na WSSG.
Obecnie kształci się tam 84 funkcjonariuszy na kierunku Bezpieczeństwo granicy państwowej. Są to studia, które mają trwać 6 semetrów i oferują trzy specjalizacje:
- śledczą,
- cudzoziemską
- lub graniczną.
Jak zadeklarowały władze uczelni, planują otworzyć nie tylko studia magisterskie dla tego kierunku, ale też nowe studia.
- To są przygotowania nie tylko związane z dokumentami, ale również przygotowania programów, kadry oraz laboratoriów. Jeżeli byśmy w przyszłym roku złożyli wniosek, to mam nadzieję, że za dwa lata moglibyśmy mówić o otworzeniu studiów magisterskich.
Jak zaznacza minister Wieczorek, Wyższa Szkoła Straży Granicznej w Koszalinie nie powinna mieć problemu z otrzymaniem zgody.
- I teraz tu mam złą informację, ale dobrą z punktu widzenia jakości nauczania: już nie będzie tak, że przez miesiąc się załatwi 10, 20 czy 30 kierunków, więc dzisiaj PAK również w tym zakresie się zmienia, więc ten proces pewnie potrwa. Wierzę, że wniosek WSSG będzie dobrze przygotowany - dodał Wieczorek.
Uczelnia została utworzona w wyniku przekształcenia funkcjonującego do 30 września 2023 r. Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, który w trakcie 31 lat istnienia wyszkolił ponad 132 tysiące absolwentów i ponad 2,5 tysiąca oficerów
Polecany artykuł: