Dlaczego nie zostawiać dziecka w aucie?
Podczas wyższych temperatur, ta w środku auta dynamicznie rośnie. Samochód staje się pewnego rodzaju szklarnią. A do przegrzania organizmu nie trzeba naprawdę wiele. Tym bardziej, że małe dziecko często nie jest w stanie zareagować, a narażamy je na bezpieczeństwo. Nie wolno pozostawiać maluchów nawet na 5 minut w upały w aucie. Bo 5 minut może zamienić się w 10, potem 20, a nawet w godzinę.
Jaka kara grozi opiekunowi, który zostawia dziecko w aucie?
- Opiekunowi, który narazi dziecko na utratę zdrowia lub życia, zgodnie z treścią artykułu 160 kodeksu karnego, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem – informuje policja.
Nie zostawiaj dziecka w aucie – pamiętaj o tych zasadach
Dzieci nie wolno zostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku. Państwowa Straż Pożarna zawarła to w kilku podpunktach.
- W upalne dni usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie dziecka w aucie zaparkowanym w cieniu.
- Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. Natomiast 27 stopni Celsjusza na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta.
- Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału, przestał normalnie funkcjonować.
- Przed odejściem od samochodu, zawsze sprawdzaj, czy w aucie nie zostawiłeś/aś dziecka. Dzieci, które śpią, nie upomną się o zabranie ich ze sobą.
Co zrobić, jeżeli zauważyłeś zamknięte dziecko w aucie? Oto wytyczne straży pożarnej
- Jeżeli zauważyłeś/aś dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądź obojętny/a!
- W sytuacji, w której odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy), zrób to niezwłocznie.
- Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe (np. parking pod centrum handlowym), zachowując ostrożność, zbij szybę w aucie, a następnie wezwij pogotowie i policję. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.
- Jeżeli nie masz odwagi zbić szyby, zadzwoń pod 997 lub 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji.
- Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość - udokumentuj stan faktyczny (np. zdjęcie telefonem, kontakt do świadków itp.).
Społecznicy ze Stargardu uświadamiają o bezpieczeństwie
Akcję nagłaśniającą takie procedery jest niewątpliwie profil Stoją!Stargard. Choć profil działa charytatywnie, admini zawsze znajdą czas, aby pomóc potrzebującym. Szczególnie bliska jest im sprawa nagłośnienia niepozostawiania dziecka w aucie. Przez pewien czas oferowano specjalne naklejki przez Stoją!Stargard. Obecnie przypominają o tym zrobionym przez siebie plakatem. Akcja obejmuje nie tylko Stargard, ale i całą Polskę!