Kino Pionier ze wsparciem Urzędu Miasta
Urząd Miasta w Szczecinie ma opracować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym nieruchomość, w której funkcjonuje kino "Pionier" nie będzie mogła w przyszłości pełnić innej funkcji, niż tej związanej z kulturą – zdecydowała podczas sesji we wtorek Rada Miasta. Dokument ma charakter "ochronny".
- Oznacza to, że jego zadaniem będzie nie tylko ustalenie sposobu zabudowy i zagospodarowania terenu, ale również wskazanie, że pod adresem kina Pionier ma znaleźć się obiekt kultury - przekazała we wtorek Marta Kufel z Urzędu Miasta w Szczecinie.
- Dodatkowo celem uchwalonego planu jest stworzenie warunków planistycznych do ochrony fragmentu XIX-wiecznego układu przestrzennego Śródmieścia – dodała
Kino Pionier przygotowywane do sprzedaży
Szczecińskie Kino Pionier - jedno z najstarszych kin na świecie - przygotowywane jest do sprzedaży. Obecny właściciel, z powodów zdrowotnych, chce zrezygnować z jego dalszego prowadzenia i przejść na emeryturę.
Kino Pionier oficjalnie działa od 26 września 1909 roku. Zostały jednak znalezione dokumenty potwierdzające jego jeszcze dłuższą historię - 1907 rok. Twórcą kina i jego pierwszym właścicielem był Otto Blauert, który bardzo szybko sprzedał je Albertowi Pietzke. Miejsce to należy do prestiżowej sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych.
Kino posiada dwie sale: główną oraz - powstałą w 2002 roku - "Kiniarnię", która jest połączeniem kina i kawiarni.
Miejsce to wielokrotnie zmieniało nazwę - "Pionierem" jest od 1950 roku. Wcześniej funkcjonowało m.in. jako "Weltkinotheater" i "Odra".
Polecany artykuł: