Dr Andrzej Ossowski jest kierownikiem Zakładu Genetyki Sądowej PUM. Badania swojego zespołu nad koronawirusem porównuje do wyścigu zbrojeń.
- Dziś dysponujemy narzędziami, aby w tym wyścigu być niedaleko w tyle za patogenem. Kiedyś takiej możliwości nie mieliśmy i reagowaliśmy na to, co zastaniemy. Obecnie, poprzez analizę struktury, możemy przewidywać dalsze kierunki zmian i jego rozwoju oraz im zapobiegać - wyjaśnia genetyk.
Koronawirus zmienia się bardzo szybko, więc wyścig zbrojeń nadal trwa. Do tej pory na świecie odkryto dwa nowe groźne szczepy koronawirusa.
- Niestety, koronawirus adaptuje się do zmian środowiska. Jego rozwój idzie w kierunku łatwiejszego rozprzestrzeniania się. Na szczęście te zmiany nie powodują drastyczniejszego przebiegu zakażenia - mówi naukowiec.
Polecany artykuł:
Jednym z projektów genetyków z PUM jest Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów, którą zapoczątkowano w 2012 roku. Przez osiem lat działalności badacze z PBGOT zebrali materiał od ponad 1800 osób spokrewnionych z ofiarami oraz przebadali 1500 ludzkich szczątków. Dzięki temu ustalono profile genetyczne ponad 1000 ofiar, z czego ponad 100 zidentyfikowano, w tym "Inkę", czy "Łupaszkę".
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected].