Zachodniopomorski "Cud Polski" okrzyknięty idealnym miastem "slow"
Na samym początku warto zaznaczyć, jak można interpretować w tym sensie "slow".
- S: Zrównoważony (Sustainable);
- L: Lokalny (Local);
- O: Organiczny (Organic);
- W: Całe, nieprzetworzone (Whole).
Sam ruch "slow life" chce propagować zwolnienie w życiu. Obecnie żyjemy w ogromnej presji i stresie. Nic dziwnego, że tego typu ruchy zyskują na popularności. Wiele osób dlatego też poszukuje pracy zdalnej lub przeprowadza się do mniejszych miast, aby odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.
"National Geographic" przygotowało zestawienie miasteczek, w których życie toczy się o wiele wolniej, ale i przyjemnie w nich żyje. Na liście znalazły się takie miejscowości jak:
- Szydłów,
- Wień,
- Darłowo,
- Racibórz,
- Tykocin,
- Lubomierz,
- Janowiec nad Wisłą,
- Włodawa.
Zachodniopomorskie miasteczko Darłowo zostało uznane jako jedne z najlepszych miasteczek typu "slow".
Darłowo to nie tylko idealne miasto do wolniejszego życia, ale i "Cud Polski"
Darłowo latem 2024 zostało nagrodzone tytułem "Cudu Polski 2024". Nic dziwnego, że zostało też klasyfikowane jako jedno z idealnych miasteczek do spowolnionego życia. Wielu przewodników mówi wprost, na Darłowo lepiej patrzeć z wody lub nawet z powietrza. Nic dziwnego, miasteczko przecina urokliwa rzeka Wieprza, która w Darłówku wpada do Morza Bałtyckiego. Latem nią pływają tramwaje wodne. Do tego są urokliwe ścieżki wśród klifów, dzięki której można podziwiać piękne widoki.
Sam port w Darłowie jest kolejną atrakcją. Co roku zawijają tam przeróżne kutry i mniejsze statki. Dodatkowo też można skorzystać z tzw. promów oraz statków turystycznych, jak pirackie łajby. Samo wybrzeże też przeszło mnóstwo remontów czy modernizacji. Pojawiły się też nowoczesne hotele przy samej plaży. Jedną z największych atrakcji Darłowa jest rozsuwany most - to jedyna tego typu konstrukcja w Polsce. Gdy statki chcą przepłynąć, brawa wjazdowa dosłownie rozsuwa się (dzięki szynom). Wielu mieszkańców wieżę sterowniczą w Darłowie okrzyknęło też polskim UFO.
A jak można opisać centrum miasta? Znajduje się nam wiele urokliwych kamieniczek z małym deptakiem.
Dodatkowe atrakcje Darłowa:
- Zamek Książąt Pomorskich,
- „Śladami bohaterów Tyrmanda” - szlak,
- Most im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- Promenada w Darłówku,
- park króla Eryk,
- park Inkula z jeziorkiem,
- latarnia morska w Darłówku.
Jak dojechać do Darłowa?
Warto też zaznaczyć, że Darłówko jest nadmorską częścią miasta Darłowo, jednak trzeba kawałek przejechać z centrum miasta do bałtyckiej części. Dlatego warto przy rezerwacji noclegów upewnić się, gdzie dokładnie mieści się hotel.
A jak można dojechać do Darłowa? Jest kilka możliwości:
- koleją: pociągiem do Sławna, a potem szynobusem do Darłowa;
- busem: ze Sławna lub Koszalina;
- autem: DK37, zjazd z DK6 w Karwicach, DW 2023, DW 205.