z regionu

Największy dzwon na Pomorzu Zachodnim znowu zabił. Jego renowacja kosztowała prawie pół miliona złotych

2025-01-07 21:08

"Jan Maria" to największy średniowieczny dzwon na Pomorzu Zachodnim. Znajduje się on na wieży kościoła św. Jana Chrzciciela w Stargardzie. Jego renowacja kosztowała 400 tysięcy złotych. Po kilkudziesięciu latach znowu rozbrzmiał w Stargardzie. Szczegóły niżej.

Najstarszy dzwon Pomorza Zachodniego wrócił do pracy

Jam Maria znajduje się na wieży kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Stargardzie - powstał on około 1464 roku. Przez stulecia wskazywał godzinę i porę dnia. Przez ostatnie lata jednak zamilkł.

- Przez kilkadziesiąt lat był nieużytkowany z powodów technicznych i na nowo trzeba było go przywrócić do ruchu, aby można było go rozkołysać, rozdzwonić, sprawdzić, jak zamocowane jest serce, jak zamocowane jest jarzmo - wyjaśnił PAP dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie dr hab. Marcin Majewski.

Dzwon o dolnej średnicy 178 cm i wadze 3876 kg jest największym średniowiecznym zachowanym dzwonem na Pomorzu Zachodnim.

- Jest to trzeci instrument tej klasy w Polsce, obok dzwonu Zygmunta w Krakowie i dzwonu Tuba Dei w Toruniu – podkreślił Majewski

Jak się okazuje, stargardzki dzwon Jan Maria nie jest tylko największym dzwonem na Pomorzu Zachodnim, ale również jednym z największych w Polsce. Dolna średnia wynosi 178 cm, a waga - 3876 kg.

Historyk podkreślił, że największy stargardzki dzwon był znany historykom i ludwisarzom, informacje na jego temat znajdują się w literaturze fachowej. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się na początku XVII w. w Wielkiej Kronice Kościoła Pomorskiego autorstwa Daniela Cramera. Ale w pod koniec XX w., jak to określił Majewski, dzwon został „jakby zapomniany”.

Dyrektor stargardzkiego muzeum zaznaczył, że „Jan Maria” odezwał się w 1993 r. podczas inscenizacji z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Stargardowi. Dopiero 31 lat później przeprowadzono renowację, która umożliwiła jego regularne użytkowanie

- Wielki dzwon będzie odzywał się od wielkiego dzwonu. Będzie używany w niedzielę w południe, na Anioł Pański, i przy większych uroczystościach kościelnych, państwowych i ważnych wydarzeń dla naszego miasta - powiedział proboszcz parafii św. Józefa przy kościele św. Jana Chrzciciela, ks. Krzysztof Wąchała.

Orszak Trzech Króli w Szczecinie
Szczecin Radio ESKA Google News
Autor:
Quiz: Czy wiesz gdzie leżą te Zachodniopomorskie zabytki? Niektóre mogą cię zaskoczyć
Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od czegoś prostego. Brama Portowa