Najdalej wysunięty punkt na zachód Polski

i

Autor: YouTube Screen @Rowerowy Bike

Ciekawostki

Najbardziej wysunięty punkt na zachód. To niezwykłe miejsce

2024-11-12 12:59

Zachodnia granica Polski w dużej mierze przebiega wzdłuż rzeki Odry. Jeśli chodzi natomiast o ląd to jest jeden punkt, który stanowi zachodni kraniec naszego kraju. Mowa o miejscu niedaleko sławnej Cedyni.

Najdalej wysunięty na zachód punkt na mapie Polski

Miejsce o którym mowa nie należało do Polski jeszcze kilkadziesiąt lat temu. To naturalnie ziemie odzyskane. Leżące na terenie województwa zachodniopomorskiego miasto Cedynia (powiat gryfiński) to miejsce z niezwykle bogatą historią. Jak się okazuje wzbogaca ją miano najbardziej wysuniętego punktu na zachód Polski, który leży niedaleko Cedyni właśnie. Chodzi o miejsce pomiędzy wsią Stary Kostrzynek a Osinów Dolny, na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Punk ten oznaczony jest numerem 630-553*G i położony jest na współrzędnych WGS 84 52° 50′ 15,5795’’ N, 14° 07’22,5482’’ E.

Co ciekawe nie jest on lądem jako takim. Położony jest w nurcie Odry, a symboliczny kamień oznajmiający o zachodnim krańcu znajduje się 200 metrów od samego miejsca. Sam kamień odsłonięty został 26 czerwca 2016 r. podczas uroczystości Błogosławieństwa Wody – Dni Cedyni. Do kamienia prowadzi ścieżka, podczas której odwiedzający mogą rozkoszować się widokami bogatej natury.

Coraz więcej żubrów w Zachodniopomorskiem

Cedynia - wyjątkowe miejsce Pomorza Zachodniego

Cedynia to szczególne miejsce na mapie województwa zachodniopomorskiego. Po raz pierwszy nazwę tej miejscowości usłyszeć mogą uczniowie szkół podstawowych, na lekcjach historii. Pod tym miastem stoczona została bitwa pomiędzy Mieszkiem I i jego bratem Czciborem, a grafem Marchii Łużyckiej, Hodonem. Bitwa ta była bardzo ważnym punktem najazdu na Pomorze Zachodnie przez Hodona. Zwyciężyło Księstwo Polskie.

W miejscu bitwy umiejscowione jest charakterystyczne wzgórze, które zostało nazwane imieniem Czcibora. Na wzniesieniu stanął wysoki pomnik przedstawiający orła. Można podejść pod jego podnóże, pokonując po drodze ponad 200-stopniowe schody. Samo wzgórze jest także dobrze widoczne z pobliskiej ulicy. 15-metrowy cokół wzniesiony został w 1972 roku, w tysięczną rocznicę bitwy pod Cedynią. Pomnik nosi nazwę "Pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą" i został zaprojektowany przez Czesława Wronki i Stanisława Biżka. Na miejscu widoczne są także dwie tablice pamiątkowe.

Oto najmniejsze miasta w województwie zachodniopomorskim:

Quiz: Czy wiesz gdzie leżą te Zachodniopomorskie zabytki? Niektóre mogą cię zaskoczyć

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od czegoś prostego. Brama Portowa