Zegar kulkowy

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Innowacje

Na ratunek jednej z najbardziej znanych atrakcji Szczecina

2024-06-13 13:19

Na początku maja na placu Orła Białego w Szczecinie zniszczono największy zegar kulkowy w Polsce. Obiekt został już naprawiony i bez problemu odmierza czas. W ramach środków zapobiegawczych członkowie Studenckiego Koła Naukowego Mechatroników "SKM" ZUT stworzą gablotkę ochronną.

Największy Zegar Kulkowy w Polsce został zdewastowany 8 maja 2024 roku. Wandale wybili szybę witryny sklepu "Pod Gwiazdami" uszkadzając przy tym czasomierz. Straty oszacowano na 20 tysięcy złotych. Jednak szkody zostały już naprawione. Pan Władysław Stec - właściciel sklepu i konstruktor zegara - reperował uszkodzenia przez 2 tygodnie. Zostało jeszcze pare usterek do uregulowania, ale mechanizm już działa.

Władze Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Pomorskiego w Szczecinie wystosowały prośbę do kół naukowych o podjęcie się stworzenia gablotki ochronnej dla szczecińskiego eksponatu. Zgłosili się członkowie Studenckiego Koła Naukowego Mechatroników "SKM". Planują zrobić zabezpieczenie w postaci przezroczystego prostopadłościanu wykonanego ze szkła albo poliwęglanu, aby jak najmniej zasłaniać zegar. Wykonanie jest szacowane na kilka tysięcy złotych, a zakończenie prac planowane jest w granicach 3-4 miesięcy.

Dlaczego przestawiamy zegarki na czas zimowy i letni letni?