Życzenia na mikołajki 2024: Gotowe i zabawne życzenia na mikołajki 6 grudnia 2024

i

Autor: pixabay.com

Mikołajki 2022. Skąd wzięło się takie święto? Inne kraje obchodzą Mikołajki? Sprawdź zwyczaje

2022-12-06 11:16

Wyjątkowe święto nie tylko dla młodszych, ale też i tych trochę starszych. Zazwyczaj to drobne obdarowanie się małymi prezentami. Ale skąd się wzięło takie święto?

Mikołajki 2022. Geneza święta

Święto to jest upamiętnieniem świętego Mikołaja Biskupa z Miry. Był znany ze swojej dobroci i empatii. Już od IX wieku był wielbiony w chrześcijaństwie. Kościół przedstawił liczne cuda świadczące o jego „wielkości”. Dlatego zaczęto ten dzień w szczególności obchodzić, m.in. przedstawieniami i wręczaniem prezentów. Od XIX wieku jest znany bardziej jako baśniowa postać, która rozdaje prezenty. Przez pewien czas w Polsce było to dzień wolny od pracy, jednak w czasach PRL zniesiono to.

Mikołajki. Jakie są zwyczaje w Polsce?

W kraju nad Wisłą prezenty wręcza Święty Mikołaj. Podkłada on prezenty z 5 na 6 grudnia. W jakich miejscach? Pod poduszką, w butach, specjalnych „wiszących skarpetkach”. Tradycja jest także rozpowszechniona w wielu szkołach i miejscach pracy. Zazwyczaj wygląda to tak, że kilka tygodni wcześniej losuje się daną osobę i w Mikołajki prezenty są rozdawane odpowiednim osobom.

Mikołajki 2022 na całym świecie. Zwyczaje w Japonii, Holandii, Grecji

Mikołajki są obchodzone na całym świecie, jednak w różnych formach. W Holandii dzieci obdarowuje Sinterklass. W Grecji prezenty przynosi nie święty Mikołaj, a Bazyli. We Francji prezenty wręcza Pere Noel, a w Danii – Julemanden. We Włoszech podarki wręcza złośliwa wróżka, jednak nie 6 grudnia, a z 5 na 6 stycznia.

A jak to wygląda w Azji? Tam też jest coś na podobieństwo Mikołajek. Japończykom prezenty daje Santa Kuroshu. A w Chinach? Shengdan Laoren. Oba narody odwiedza Święty Mikołaj, ale w ich lokalnej odmianie.