Wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień, potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w ich domach. W skali kraju powstało 117 dodatkowych, wyjazdowych punktów szczepień, w naszym województwie – pięć.
Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący.
- Punty wyjazdowe uzupełniły sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę - mówi Małgorzata Koszur, Rzecznik Prasowy Zachodniopomorskiego OW NFZ
Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonymi komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.
Pacjent potrzebuje szczepienia w domu? Powinien skontaktować się ze swoim POZ
Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ lub do pielęgniarki opieki długoterminowej, która przychodzi z wizytami do domu ciężko chorego pacjenta. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.
Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez Internet lub infolinię 989. O potrzebie zaszczepienia obłożnie chorej osoby w jej domu, należy poinformować lekarza rodzinnego lub pielęgniarkę opieki długoterminowej, ponieważ to właśnie lekarz POZ lub pielęgniarka OPD potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.
Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.
Zasady zamawiania szczepionek przez wyjazdowe punkty są identyczne jak w punktach stacjonarnych.
Mobilne zespoły w punktach stacjonarnych i wyjazdowe punkty szczepień są wynagradzane tak samo.
Za zaszczepienie pacjenta w domu Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 zł. Stawka dotyczy tak mobilnych zespołów szczepiących, które działają przy punktach stacjonarnych, jak i wyjazdowych punktów szczepień. Dla pacjenta szczepienie w domu jest bezpłatne.