Centrum Informacji Miasta podkreśla, że projekt ma być wykonany na podstawie wniosków płynących z przeprowadzonego wcześniej prototypowania. Prototypowanie - projektowanie, wdrażanie i testowanie tymczasowych zmian w przestrzeni miejskiej przy udziale ludzi, którzy z niej korzystają – było prowadzone na pl. Orła Białego w 2019 r. Plac ma stanowić przestrzeń publiczną dostępną przede wszystkim dla pieszych i rowerzystów, "z ograniczonym do minimum ruchem samochodowym". Jak zaznaczono "duży nacisk położono na zachowanie historycznego wyglądu i charakteru placu, stąd odmienne zagospodarowanie poszczególnych jego fragmentów".
Część północna placu, w której ustawiona jest charakterystyczna fontanna z orłem, ma być utwardzona, podobnie jak obszar w części zachodniej, znajdujący się na przedłużeniu ulicy Staromłyńskiej, przed siedzibami Akademii Sztuki i banków; ma tam być ujednolicona nawierzchnia.
Zielona część południowa placu "zachowa kształt określony przez istniejący układu drzewostanu i jednocześnie odzwierciedlający zarys dawnego kwartału zabudowy". Ma się tam znaleźć także niska scena. W części wschodniej natomiast zaplanowano deptak łączący dawne rynki, Koński i Węglowy, który, podobnie jak historyczna ulica Koński Kierat, "zapewni obsługę lokali użytkowych w parterach budynków".
Na złożenie ofert zainteresowane firmy mają czas do 31 marca, do godz. 11. To kolejne podejście do wprowadzenia zmian na pl. Orła Białego. Przed rozpoczęciem prototypowania, w 2019 r. "z powodów społecznych" unieważniono konkurs na jego zagospodarowanie – zwycięski projekt spotkał się z dużą krytyką mieszkańców i części radnych miejskich.