80. Tour de Pologne

i

Autor: PAP/Maciej Kulczyński

sport

Kolejna edycja Tour de Pologne odbędzie się w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim?

2023-08-02 14:45

Trwa obecnie kolejna edycja znanego i lubianego polskiego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Kolarze odwiedzili już Poznań, teraz jeżdżą po południowej części kraju. Niektórzy już interesują się, co z kolejną edycją Tour de Pologne w 2024. Jak się okazuje, Czesław Lang ma plan, aby podbić północ Polski!

81. Tour de Pologne zawita na północ Polski. Są szanse na Szczecin?

Obecnie polskimi ulicami i szlakami przejeżdża 80. Tour de Pologne 2023. W tegorocznej edycji zaplanowano 7 etapów:

  • ETAP 1 – Poznań;
  • ETAP 2 – Leszno – Karpacz;
  • ETAP 3 – Wałbrzych – Duszniki-Zdrój;
  • ETAP 4 – Strzelin – Opole;
  • ETAP 5 – Pszczyna – Bielsko-Biała;
  • ETAP 6 – Katowice;
  • ETAP 7 – Zabrze – Kraków.

Jedna fani kolarstwa wybiegają już w przyszłość i zastanawiają się, jak będzie wyglądał wyścig Tour de Pologne w 2024 roku. W rozmowie z Przeglądem Sportowym, Czesław Lang ujawni ciekawą informację.

- Muszą być góry, bo tworzą spektakl. Ale na przykład dawno nie byliśmy na północy. Zdradzę, że już rozmawiam z miastami. Po tegorocznym wyścigu odpocznę do 15 sierpnia i ruszam w Polskę. Naszym utrudnieniem jest fakt, że mamy siedem etapów i w tym czasie trzeba wszystko połączyć. A chciałbym pokazać ciekawe regiony Polski. Za wcześnie jednak, żeby mówić o szczegółach – powiedział dla Przeglądu Sportowego, Czesław Lang.

Dlatego można mieć ogromne nadzieje, że to Pomorze Zachodnie i Szczecin zostaną wybrane na jeden z etapów Tour de Pologne.

Ucieczka i peleton 80. Tour de Pologne mija Henrykowo koło Leszna

Tour de Pologne. Wyścig z ogromnymi tradycjami

Tour de Pologne to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski organizowany cyklicznie w Polsce. Od 1928 roku do 1992 był on uznawany za zawody amatorskie. Od 1993 roku, czyli czasu przejęcia organizacji przez Czesława Langa, stał się on turniejem zawodowym. Trasa zazwyczaj wynosi około 1200 km. Są etapu zarówno pagórkowate jak i płaskie. Od lat Tour de Pologne zyskuje nagrody nie tylko w Plebiscycie Przeglądu Sportowego, ale także od Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Ostatnim Polakiem, który wygrał cały wyścig, był w 2018 roku Michał Kwiatkowski.

Data Tour de Pologne 2024

Nie ma na razie podanej oficjalnej informacji o dacie Tour de Pologne 2024. Można jedynie przypuszczać, że przez igrzyska olimpijskie w Paryżu, wyścig może rozegrać się w lipcu, a nie na przełomie lipca/sierpnia. Taka sytuacja była m.in. w 2012 i 2016 roku, kiedy to właśnie zmieniono datę Tour de Pologne przez igrzyska sportowe.

Tak wyglądał etap Tour de Pologne w Poznaniu!