Las

i

Autor: Pixabay

Przyroda

Kleszcze zaczynają dawać się we znaki. Jak się przed nimi chronić?

2025-05-08 18:18

Coraz cieplejsze dni zachęcają do spacerowania i wypoczynku na świeżym powietrzu. W województwie zachodniopomorskim nie brakuje lasów, łąk i pól, idealnych do spacerów. Należy jednak uważać na kleszcze, które zaczynają swój "sezon".

Kleszcze rozpoczęły swój "sezon"

Wiosenna pogoda zachęca do spacerów i aktywnego wypoczynku. Coraz częściej wychodzimy do lasów, na polany czy nawet na ogródki, by nieco popracować przy roślinach. Dla kleszczy rozpoczyna się tym samym czas, w którym będą szukać odsłoniętych miejsc ciała. Mieszkańcy Szczecina tłumnie zaczynają przybywać na zielone tereny, a w tym czasie ich mali, niebezpieczni mieszkańcy tylko czekają na zaatakowanie. Jak chronić się przed kleszczami?

Przede wszystkim zabezpieczenie ciała. Zakładajmy czapki, zakładajmy bluzę z długim rękawem, nawet jeżeli jest ciepło, załóżmy coś lekkiego żeby zabezpieczyć nasze ciało. Kleszcze uwielbiają przyczepiać się w miejscach, w których jest cienka skóra, w których jest dosyć mocne czy intensywne ukrwienie; takie jak pachy, pachwiny, szyja, u zwierząt będzie to też małżowina ustna, okolice węzłów chłonnych - mówi dr Katarzyna Pęzińska-Kijak z pracowni Anatomii Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Kleszcze mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia

Kleszcze, które przyczepiają się do naszej skóry mogą powodować niebezpieczne choroby. Wśród nich jest np. borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. O symptomach informują strony rządowe, takie jak Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Objawy boreliozy mogą pojawić się w ciągu 1 - 6 tygodni od ugryzienia zazwyczaj występuje reakcja alergiczna lub zmiana zapalna. Wystąpić może niebolesny, pierścieniowaty rumień koloru czerwonego, który jest okrągły lub owalny, może się powiększyć, a następnie zniknąć. Wśród objawów mogą pojawić się gorączka, zmęczenie, bóle głowy czy uczucie rozbicia, senność i zaburzenie równowagi. Boreliozę leczy się antybiotykami, a kurację trzeba zacząć jak najszybciej.

Wirusowe, odkleszczowe zapalenie mózgu choć występuje rzadziej niż borelioza, jest bardziej niebezpieczne. Do objawów należą gorączka czy zaburzenia równowagi i świadomości. Przed chorobą chroni szczepionka.

Kleszcza można usunąć zakupionym w aptece zestawem do usuwania kleszczy. Im dłużej trwa jego kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia.

Według danych NFZ, w ubiegłym roku liczba pacjentów w województwie zachodniopomorskim z chorobami odkleszczowymi przekroczyła 8 tysięcy.

Szczecin Radio ESKA Google News