Strażacy musieli interweniować kilkaset razy. Wszystko przez silny wiatr
Jak podaje dla PAP, w sobotę 18 lutego, rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP - ponad 400 razy interweniowali zachodniopomorscy strażacy przy usuwaniu skutków wichury, która przeszła nad regionem. Według informacji poszkodowany podczas działań został strażak OSP.
Jak przekazał PAP w sobotę, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki - Strażacy PSP i OSP interweniowali 530 razy, usuwając skutki silnego wiatru. Najwięcej interwencji prowadzono w powiatach koszalińskim, kołobrzeskim i sławieńskim. W akcjach uczestniczyło blisko 300 funkcjonariuszy PSP i prawie 1,5 tys. strażaków ochotników.
Strażacy musieli usuwać powalone drzewa i gałęzie na drodze
Strażacy z zachodniopomorskiej PSP musieli usuwać powalone drzewa i gałęzie na drodze, które połamały się przez silny wiatr. Jak podaje PAP na stacji paliw w Starych Brynkach, przy S3, w powiecie gryfińskim wiatr zerwał fragment blaszanego dachu, a w Bezrzeczu (pow. policki) drzewo przewróciło się na zaparkowany samochód. Na drodze A6 w Szczecinie drzewo spadło na jadący samochód. W Łubowie w powiecie szczecineckim zawaliła się ściana szczytowa nieużywanego budynku gospodarczego. W Grabowie w pow. szczecineckim poderwany przez wiatr dach budynku gospodarczego uszkodził całkowicie dach domu wraz z poddaszem.
Brak prądu w województwie zachodniopomorskim. Te miejscowości nie mają prądu po wichurach
Przez silny wiatr wiele miejscowości nie ma prądu. Jak przekazał dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, o godz. 6:00 bez prądu w województwie pozostawało 11 tys. odbiorców. Jak wskazał wojewoda zachodniopomorski dla PAP ponad 9,3 tys. odbiorców w województwie pozostaje bez prądu, w większości we wschodniej części regionu - ponad 8,6 tys. "Awarie, braki dostaw prądu są bardzo szybko i sprawnie usuwane" – podkreślił. Według danych na stronie Enei, dostawcy prądu dla zachodniej części województwa awarie występują m.in. na dwóch ulicach w Świnoujściu, w dwóch miejscowościach pod Wolinem i dwóch pod Łobzem. Masowa awaria - jak podaje Energa, dostawca dla wschodniej części regionu - objęła powiaty: białogardzki, bytowski, koszaliński i świdwiński.
Polecany artykuł:
Wiatr w regionie w sobotę rano wieje z mniejszą prędkością. IMGW obniżył stopnie ostrzeżeń przed silnym wiatrem. Pierwszy stopień obowiązuje w powiatach białogardzkim, kamieńskim, szczecineckim, świdwińskim, gryfickim, kołobrzeskim i koszalińskim, a także w Koszalinie i Świnoujściu. Tam jeszcze rano prędkość wiatru może w porywach osiągnąć 85 km/h. Drugi stopień ostrzeżenia do godz. 13:00 obowiązuje w powiecie sławieńskim.
"Nadal prognozuje się występowanie silnego wiatru o średniej prędkości od 50 km/godz. do 65 km/godz., w porywach do 110 km/godz., z zachodu" - przekazano w komunikacie.