Od lewej: Jakub Skrzywanek, 1988.

i

Autor: PAP/Mateusz Marek

Jakub Skrzywanek i 1988 laureatami Paszportów Polityki 2023. Co mówili szczecinianie odbierając nagrodę?

2023-01-18 8:07

Paszporty Polityki to ważne nagrody dla osób działających w szeroko pojętej kulturze. Od 30 lat artyści mogą liczyć na to wyróżnienie. W tym roku dwóch szczecinian może pochwalić się tym osiągnięciem. Czym się zajmują? Co mówili na gali?

Paszporty Polityki: jakie kategorie?

Nagrodę kulturalną ustanowiono w 1993 roku. Przyznawana jest w 7 kategoriach:

  • literatura,
  • film,
  • teatr,
  • muzyka poważna,
  • sztuki wizualne,
  • muzyka popularna,
  • kultura cyfrowa.

Od 2002 roku wręczana jest także specjalna nagroda „kreator kultury”.

Kto ma szansę dostać takie wyróżnienie? Twórcy, którzy robią najszybsze postępy, wyróżniają się swoją pracą, mają zaskakujące osiągnięcia i dobrze rokują na przyszłość. Do nagrody nominują różni krytycy. Wcześniej wręczane w Teatrze Małym, a już w XXI wieku – w Teatrze Wielkim.

Jubileuszową 30. galę poprowadzili Grażyna Torbicka oraz redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński.

Paszporty Polityki 2023: Jakub Skrzywanek i 1988 o swoich nagrodach

Jakub Skrzywanek, dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie nie krył swojego zaskoczenia. Choć jak zaznaczył, jego spektakle mają dosyć ważny cel.

- To dla mnie ważny wieczór i nagroda. Dziękuję moim bliskim, który są z nami od wielu lat, setkom osób, które spotkałem w swojej artystycznej, zawodowej drodze we wszystkich zespołach teatralnych, z którymi pracowałem, od pionów technicznych, administracyjnych artystycznych. Dziękuję moim współpracownikom, współpracowniczkom, szczególnie dziękuję mojemu teraz drugiemu artystycznemu domowi, teatrowi współczesnemu wolnego miasta Szczecin, dlatego, że jesteście ze mną. Bardzo bym chciał dedykować tę nagrodę Wiktorowi i Martynie, których nie ma już z nami. Im i setkom osób, które nie dały rady żyć we współczesnej Polsce. Wierzę, że polska kultura będzie schronieniem dla wszystkich tych, którzy muszą się mierzyć codziennie z wykluczeniem, homofobią, każdym rodzajem przemocy, która płynie ze strony tych, którzy dzisiaj w Polsce posiadają władzę. Bardzo wierzę i liczę na to. – mówił Skrzywanek przy odebraniu nagrody.

Za muzykę popularną główną nagrodę otrzymał producent muzyczny – 1988 (Przemysław Jankowiak), który swoje najmłodsze lata spędził w Szczecinie, później przeprowadził się do Gdyni. Jednak jak wielokrotnie zaznacza, oba miasta są ważne w jego życiu. Producent w swojej mowie głównie skupił się na podziękowaniach. Szczególnie wspominał współpracę z Moniką Brodką (partnerował jej przy tworzeniu albumu „Sadza”)

- Chciałem podziękować i dedykować poniekąd tę nagrodę Monice Brodce, z którą stworzyliśmy album, który ma ładunek emocjonalny i ładunek treści, który mógłby zapełnić niejeden album. Dziękuję ci bardzo i wiem, że tu też powinnaś być ze mną – powiedział producent.

Wśród nominowanych ze Szczecina znaleźli się jeszcze:

  • Agnieszka Jakimiak – nominacja za m.in. Kongres futurologiczny (związana z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu i w Szczecinie),
  • Michał Buszewicz – nominacja za spektakl „Edukacja seksualna” (Teatr Współczesny w Szczecinie).

Jakub Skrzywanek: czym się zajmuje?

Mimo że urodził się we Wrocławiu, od jakiegoś czasu związany jest ze Szczecinem. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, oraz kursu DOK PRO w Mistrzowskiej Szkole Wajdy. W 2022 roku został dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Lubi zajmować się sztukami, w których porusza tematykę grup zapomnianych i niechcianych. Poruszał też tematykę przemocy wobec kobiet.

1988: z czego jest znany?

Właściwie Przemysław Jankowiak urodził się… w 1988, dlatego właśnie posługuje się tym pseudonimem. Pochodzi ze Szczecina, obecnie mieszka w Gdyni. Zajmuje się szeroko pojętą produkcją muzyczną – od muzyki, przez kompozycję, kończąc na wizualizacjach. Lubi tworzyć w obrębie hip-hopu, jungle, muzyki elektronicznej i ambientu. Jak zaznacza – nie lubi ram, bo one go tylko sztywno ograniczają.