Zakochane słonie

i

Autor: Pixabay.com

zwierzęta

Jak porozumiewają się słonie? Naukowcy odkryli nowy fakt o komunikacji między tymi ssakami

2024-06-10 21:33

Naukowcy z Colorado State University badali słonie w Kenii. Według ich badań, zwierzęta mają specyficzną formę komunikacji między sobą i co ciekawe, zwracają się do siebie po... imieniu!

Tak porozumiewają się ze sobą słonie

To badanie "pokazuje, że słonie nie tylko posługują się specyficzną wokalizacją dla każdego osobnika, ale rozpoznają przeznaczone dla nich wołanie i odpowiadają na nie, ignorując te skierowane do innych" – powiedział w rozmowie z AFP autor publikacji Michael Pardo, biolog z Colorado State University.

To "potwierdza tezę, że słonie mogą wymyślać dla siebie dowolne nazwy" – wyjaśnił naukowiec.

Badania polegały na analizie pomruków samic słoni afrykańskich (Loxodonta africana) i ich potomstwa, które naukowcy zarejestrowali w latach 1986–2022. Zwierzęta zamieszkiwały Park Narodowy Amboseli w południowej Kenii oraz rezerwaty Samburu i Buffalo Springs na północy kraju.

Biologom udało się rozróżnić 469 kontaktów między słoniami, w których 101 słoni było nadawcami komunikatów, a 117 odbiorcami.

Do tej pory zoolodzy wiedzieli, że tylko dwa gatunki zwierząt zwracają się do siebie po imieniu:

  • dellfiny butlonose (Tursiops truncatus)
  • i papugi pomarańczowoczelne (Eupsittula cancularis)

Według badaczy, komunikacja słoni jest wyjątkowa, gdyż dwa osobniki zwracają się do siebie, wydając określony sygnał. Imię to niekoniecznie było używane przez inne słonie w odniesieniu do tego samego członka w stadzie. Słoń, do którego zwracał się inny słoń, wyraźnie rozróżniał, że to zawołanie było skierowane do niego i ignorował te kierowane do innych.

Nowi mieszkańcy Orientarium Zoo Łódź

Jadowite zwierzęta występujące w Polsce