Tak porozumiewają się ze sobą słonie
To badanie "pokazuje, że słonie nie tylko posługują się specyficzną wokalizacją dla każdego osobnika, ale rozpoznają przeznaczone dla nich wołanie i odpowiadają na nie, ignorując te skierowane do innych" – powiedział w rozmowie z AFP autor publikacji Michael Pardo, biolog z Colorado State University.
To "potwierdza tezę, że słonie mogą wymyślać dla siebie dowolne nazwy" – wyjaśnił naukowiec.
Badania polegały na analizie pomruków samic słoni afrykańskich (Loxodonta africana) i ich potomstwa, które naukowcy zarejestrowali w latach 1986–2022. Zwierzęta zamieszkiwały Park Narodowy Amboseli w południowej Kenii oraz rezerwaty Samburu i Buffalo Springs na północy kraju.
Biologom udało się rozróżnić 469 kontaktów między słoniami, w których 101 słoni było nadawcami komunikatów, a 117 odbiorcami.
Do tej pory zoolodzy wiedzieli, że tylko dwa gatunki zwierząt zwracają się do siebie po imieniu:
- dellfiny butlonose (Tursiops truncatus)
- i papugi pomarańczowoczelne (Eupsittula cancularis)
Według badaczy, komunikacja słoni jest wyjątkowa, gdyż dwa osobniki zwracają się do siebie, wydając określony sygnał. Imię to niekoniecznie było używane przez inne słonie w odniesieniu do tego samego członka w stadzie. Słoń, do którego zwracał się inny słoń, wyraźnie rozróżniał, że to zawołanie było skierowane do niego i ignorował te kierowane do innych.