Spotkanie z foką na plaży w Świnoujściu
Krótkie nagranie z 16 kwietnia (środa) staje się popularne, wszystko za sprawą jego bohaterki. Mowa oczywiście o foce. Ta została zauważona przez autorkę nagrania na świnoujskiej plaży. Zarówno film jak i komentarze kobiety wskazują, że foka przebywa tam od kilku dni, ale wszystko z nią w porządku - po prostu odpoczywa:
Już dzień wcześniej był komunikat, żeby nie panikować, dać jej odpocząć i się wygrzać i że nic złego się nie dzieje. To u nas już nie pierwszy przypadek - komentuje autorka nagrania.
Spotkanie foki na plaży w Polsce nie jest wcale takim rzadkim zjawiskiem, choć faktycznie, zwierzę to może przykuwać uwagę. Szacuje się, że w polskich wodach Morza Bałtyckiego żyje ok. 30 000 fok, a okres spływania szczeniąt na nasze wybrzeże właśnie trwa.
Jak postępować w przypadku spotkania foki?
Choć urocze zwierzę przyciąga uwagę, warto pamiętać o kilku zasadach, których należy przestrzegać podczas obserwowania fok. Bezpieczna odległość jest tutaj bardzo istotna.
Foki żyją w Bałtyku więc nie jest to nadzwyczajne zjawisko. Teraz mamy okres, kiedy szczenięta spływają na nasze wybrzeże po urodzeniu. Często są zmęczone podróżą więc wychodzą na brzeg, by odpocząć. To naturalne, że możemy zauważyć, która wypoczywa na piasku. Co jest najważniejsze jeśli zaobserwujemy taką fokę - nie podchodzić do niej, nie płoszyć, nie próbować robić zdjęć z bliska. To drapieżnik, foki są dość dużymi zwierzętami więc zaniepokojone czy wystraszone mogą zaatakować. Jeżeli spacerujemy na plaży z psami to ważne, by takiego psa mieć na smyczy, by nie próbował do foki podbiec, by nie próbował jej płoszyć. Foka może psa zaatakować - dla Eska Szczecin News mówi Agnieszka Veljković, rzeczniczka prasowa Fundacji WWF Polska.
Gdy zobaczymy fokę na plaży warto zadzwonić do Błękitnego Patrolu WWF. Wolontariusze podjadą we wskazane miejsce i sprawdzą czy foka nie potrzebuje pomocy, czy może tylko wypoczywa. Gdy taka pomoc będzie potrzebna, zwierzę zostanie podjęte i przewiezione np. do stacji morskiej w Helu, gdzie dostanie fachową pomoc.
Alarmowy numer telefonu do Błękitnego Patrolu WWF: 795 536 009
