Sztuczna inteligencja przewiduje jak zmieni się województwo zachodniopomorskie
Choć do 2030 roku już naprawdę niedaleko, rok ten dalej wydaje się być odległą datą. W ciągu tych najbliższych kilku lat sporo może się zmienić w województwie zachodniopomorskim. O przewidywania zapytaliśmy sztuczną inteligencję, którą poprosiliśmy o przedstawienie swoich spekulacji, jak będzie wyglądało Pomorze Zachodnie w 2030 roku. AI pod uwagę wzięła takie obszary jak gospodarka, rynek pracy, miasta, ekologia czy turystyka.
Sztuczna inteligencja podkreśla, że przewidywania te są jedynie spekulatywne, jednak na podstawie obecnych danych, trendów i planów można przewidzieć, w którym kierunku będzie rozwijać się województwo zachodniopomorskie.
Gospodarka
Sztuczna inteligencja przewiduje, że Pomorze Zachodnie może zostać liderem w kontekście farm wiatrowych (położonych zarówno na lądzie jak i na Bałtyku), fotowoltaiki i biogazowni. To tzw. zielona transformacja. Ponadto AI przewiduje, że w województwie zachodniopomorskim rozwijać będą się zagraniczne firmy, które zauważą potencjał dzięki portowi w Szczecinie i Świnoujściu. Sztuczna inteligencja dostrzega także znaczenie szkolnictwo wyższego oraz parków naukowo-technologicznych (np. Technopark Pomerania), które mogą przyczynić się do rozwoju startupów i firm IT.
Rynek pracy
W tym sektorze AI zauważa, że rósł będzie popyt na stanowiska związane z zawodami technicznymi, takimi jak automatyka, IT czy zielona energetyka oraz z zawodami medycznymi. Poprawa warunków życia w miastach może, według sztucznej inteligencji, skutecznie zatrzymać młodsze pokolenia, a także przyciągnąć specjalistów z innych obszarów Polski czy Ukrainy. W sektorach przemysłu i logistyki może dojść do automatyzacji wielu procesów.
Miasta
AI przedstawia Szczecin niedalekiej przyszłości jako "zieloną metropolię", w której rozwijana będzie zielona infrastruktura, a także elektryczny transport publiczny, rowerowa sieć miejska czy rewitalizacja dzielnic. Miasta takie jak Świnoujście, Koszalin czy Stargard będą rozwijać się jako centra usługowe i mieszkaniowe. Natomiast samo Świnoujście będzie rozwijało się jeszcze lepiej ze względu na otwarty kilka lat temu tunel pod Świną, czy rozwój portu. Według AI, w wielu miastach Pomorza Zachodniego wdrażane będą rozwiązania typu smart city.
Turystyka
Wybrzeże Bałtyku z ofertami zdrowotnymi, ekologicznymi czy całorocznymi w obrębie SPA, uzdrowisk czy agroturystyki. Tak sztuczna inteligencja przewiduje rozwój turystyki na Pomorzu Zachodnim. Ponadto rozwijana będzie turystyka żeglarska i rowerowa - trasy rowerowe, szlaki kajakowe czy modernizacje przystani żeglarskich. Według AI nacisk będzie kładziony na promocję lokalnych produktów i usług, rezygnując tym samym z masowej turystyki w parkach narodowych i krajobrazowych.
Ekologia i klimat
Sztuczna inteligencja przewiduje, że w regionie Pomorza Zachodniego do 2030 roku zwiększona zostanie ochrona środowiska. Województwo zachodniopomorskie zaadaptuje się do zmian klimatu - pojawi się więcej zieleni w miastach, nowe zbiorniki retencyjne czy inwestycje w oczyszczalnie ścieków. Swój duży udział będą miały też odnawialne źródła energii. AI spekuluje ponadto, że nastąpi elektryfikacja transportu publicznego i wsparcie dla elektromobilności, co przełoży się na więcej punktów ładowania elektrycznych pojazdów czy wypożyczalnia takich właśnie maszyn.
Według sztucznej inteligencji, województwo zachodniopomorskie w roku 2030 będzie bardziej zielone, zdygitalizowane oraz atrakcyjne dla inwestorów, w tym zagranicznych. Innowacje w zakresie gospodarki czy postawienie na jakościową turystykę i zrównoważony rozwój to również cechy najbliższych lat dla Pomorza Zachodniego, według AI. Wyzwania, przed którymi będzie stał region to m.in. migracja młodych ludzi, nierównomierny rozwój obszarów wiejskich czy zagadnienia demograficzne.
