Wirus HIV

Epidemia wirusa HIV w sanatoriach? Seniorzy nie są świadomi zagrożeń!

2023-07-06 14:28

Wirus HIV najczęściej kojarzy nam się z beztroskim seksem, w który angażują się młodzi ludzi lub zażywaniem narkotyków w niesterylnych warunkach. Jak się okazuje, znaczna część zakażeń wirusem HIV w Polsce odnotowana została wśród starszych ludzi, którzy powrócili z... sanatoriów! Samotność i potrzeba bliskości sprawiają, że seniorzy nie myślą o konsekwencjach.

Seniorzy coraz częściej chorują na HIV

Samotność, potrzeba czułości - to jedne z najczęstszych problemów, z którymi zmagają się starsze pokolenia. Wyjazdy do sanatoriów często stają się początkiem romansów i przelotnych miłości. Niestety seniorzy często mają liczne braki w edukacji seksualnej i niechętnie się zabezpieczają. Takie warunki sprzyjają roznoszeniu najrozmaitszych chorób wenerycznych i wirusów, w tym HIV: 

Często informacja o zakażeniu wychodzi na jaw zupełnie przypadkiem, np. przy okazji pobytu w szpitalu, zabiegu. Prowadzimy ogólnopolski telefon zaufania AIDS i bardzo często dzwonią do nas osoby, do których świadomości nagle dochodzi, że warto się przebadać. W przypadku seniorów jest to rzadsze, ponieważ brak świadomości ryzyka zakażenia to też brak świadomości potrzeby testowania się - mówiła w rozmowie z Onetem Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec AIDS "Bądź z Nami".

Rośnie odsetek Polaków chorujących na AIDS i HIV 

Wysoki procent seniorów zakażonych wirusem HIV niepokoi ekspertów. Według badań cytowanych przez Dziennik Gazetę Prawną, wzrost zachorowań na HIV u osób po 45. roku życia wyniósł w ostatnich latach nawet 250%! 

Główny Inspektorat Sanitarny przekazał również informacje o rekordowej ilości zakażeń wirusem HIV, która miała miejsce w 2022 roku. W tym roku wykryto ponad 2380 przypadków! Te dane szokują przede wszystkim w zestawieniu z rokiem poprzednim, kiedy ilość zachorowań wyniosła 1248 przypadków. 

Jak zbadać się na obecność wirusa HIV?

Test na obecność wirusa HIV w organizmie jest w pełni anonimowy i bezpłatny. Można wykonać go w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD). Formuła badania jest następująca:

Sam test (tak zwany test przesiewowy) polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi, w której poszukuje się antygenu wirusa i przeciwciał skierowanych przeciw wirusowi. Krew jest pobierana przez pielęgniarkę zawsze przy użyciu sterylnych, jednorazowych igieł i strzykawek. Nie trzeba być na czczo. Wynik jest gotowy do odebrania – w zależności od punktu – nazajutrz lub po kilku dniach - informuje portal rządowy