Bezpłatna komunikacja miejska na wybory w Poznaniu. Kto za darmo dojedzie do lokalu wyborczego?
Poznańscy radni podjęli kluczową decyzję we wtorek. Z darmowej komunikacji 15 października w stolicy Wielkopolski nie skorzystają jednak wszyscy. Zwolnieni z opłat będą tego dnia będą seniorzy (warunkiem jest ukończenie 60. roku życia) oraz osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie.
Co istotne decyzja radnych będzie obowiązywała również podczas kolejnych wyborów parlamentarnych, wyborów do Parlamentu Europejskiego, wyborów prezydenckich i samorządowych oraz podczas referendum ogólnokrajowego i lokalnego. By skorzystać z ulgi należy mieć przy sobie dokument tożsamości potwierdzający wiek, osoby z niepełnosprawnościami muszą natomiast okazać orzeczenie o niepełnosprawności lub odpowiednią legitymację.
Darmowa komunikacja w Szczecinie. Bezpłatny dojazd do lokalu wyborczego w Szczecinie
Uchwałę z inicjatywy prezydenta miasta podjęli też radni w Szczecinie. Tam z darmowej komunikacji miejskiej skorzystają wszyscy mieszkańcy.
- Zwykło się mawiać, że wybory to święto demokracji. By umożliwić Wam jak najszerszy udział, radni zgodzili się, by komunikacja publiczna była w tym dniu darmowa. Widzimy się przy urnach – napisał w mediach społecznościowych prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
Polecany artykuł:
Nowelizacja kodeksu wyborczego. Dla kogo bezpłatna komunikacja w dzień wyborów?
Przypomnijmy, że w marcu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu wyborczego. Nowe przepisy wprowadzają m. in. bezpłatny transport do lokali wyborczych dla seniorów, osób starszych oraz mieszkańców gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, o ile najbliższy przystanek komunikacji publicznej znajduje się co najmniej 1,5 km od lokalu wyborczego.
Źródło: Darmowa komunikacja miejska na wybory. Szczecin i Poznań już podjęły decyzje!