Samolot LOT

i

Autor: Pixabay

Podróż

Czym szybciej dotrzemy do Krakowa ze Szczecina? Pociąg kontra samolot

2025-02-07 14:42

Kraków to bardzo popularny kierunek wakacyjny, który wybierany jest również przez mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Duża odległość sprawia jednak, że możemy rozważać wybór środka transportu. Czym szybciej dotrzemy do Krakowa - samolotem czy pociągiem?

Pociągiem do Krakowa

Dla osób, które nie korzystają z samochodów, jedną z możliwości dostania się do Krakowa jest podróż pociągiem. Ze Szczecina Głównego do stolicy województwa małopolskiego kursują pociągi bezpośrednie oraz te posiadające na swojej trasie stacje z przesiadkami. Najszybsze możliwe połączenie trwa 6 godzin i 28 minut, ale obejmuje dwie przesiadki. To pociąg Gałczyński zmierzający do Poznania, w którym trzeba się przesiąść do pociągu Mieszko jadącego do Wrocławia. We Wrocławiu czeka na nas kolejna przesiadka, tym razem do pociągu Odra. Uporządkujmy tę trasę:

  • Szczecin Główny - Poznań Główny (IC 8106 Gałczyński)
  • Poznań Główny - Wrocław Główny (IC 5604 Mieszko)
  • Wrocław Główny - Kraków Główny (IC 55 Odra)
  • Łączny czas podróży: 6 godzin i 28 minut

Najszybsze połączenie bezpośrednie trwa nieco dłużej, gdyż 7 godzin i 31 minut. Czy warto wybierać opcję z przesiadkami i ryzykować pogubieniem się na dworcu? A może lepiej zdecydować się na samolot? Ile zaoszczędzimy czasu lecąc a nie jadąc?

Dane połączeń pochodzą ze strony PKP Intercity, relacje zostały sprawdzone na dzień 10 lutego 2025 roku. Połączenia mogą się różnić czasem w zależności od dnia.

Debiut pendolino w Szczecinie

Ile trwa lot do Krakowa?

Obecnie nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych do Krakowa oferowanych przez LOT. Przewoźnik RyanAir również zawiesił połączenia do Krakowa, które wrócą wraz z sezonem wiosennym. Jak więc dostać się do stolicy Małopolski samolotem z Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów? Taka możliwość istnieje za sprawą LOT, który oferuje połączenie z przesiadką w Warszawie. Jak to wygląda w praktyce?

Najkrótszy lot z przesiadką w Warszawie trwa 2 godziny i 30 minut. Mowa tu o samym locie, gdyż do tego czasu należy doliczyć jeszcze wszelkie formalności, które trzeba przejść na lotnisku takie jak odprawa bagażowa czy check-in. Przesiadka w Warszawie przy tym połączeniu trwa jedyne 30 minut. Przy innych połączeniach przejście z jednego samolotu do drugiego może się wydłużyć nawet do ok. godziny i dłużej, ale wtedy rośnie również całościowy czas lotu. Pod uwagę należy również wziąć zalecenia LOT związane z przybyciem na lotnisko 2 godziny przed odlotem.

Podsumowując, lot do Krakowa z przesiadką w Warszawie w obecnym okresie jest krótszy, ale obejmuje różne czynniki takie jak krótki czas przesiadki na lotnisku w Warszawie, co może z kolei wiązać się ze stresem. Samolot to obecnie najszybszy środek transportu, natomiast w wypadku połączeń w lutym ze Szczecina do Krakowa sprawa nieco się komplikuje ze względu na wymaganą przesiadkę. Cała podróż może trwać nawet ok. 4-5 godzin, co w porównaniu z połączeniem kolejowym jest korzystniejsze o ok. 2-3 godziny. Rozwiązaniem będzie przywrócenie przez RyanAir połączeń bezpośrednich do Krakowa w okresie wiosennym. Możliwość wybrania najwcześniejszego połączenia to 30 marca.

Niewątpliwie pod uwagę należy brać również komfort podróży oraz wrażenia z niej płynące. Obecnie różnice pomiędzy pociągiem a samolotem nie są kolosalne, ale należy dobierać środek transportu zgodnie ze swoimi preferencjami czy komfortem.

Dane połączeń pochodzą ze strony LOT, relacje zostały sprawdzone na dzień 10 lutego 2025 roku. Połączenia mogą się różnić czasem w zależności od dnia.

Tak wyglądał start Pendolino w Szczecinie:

Test z rozkładów jazdy komunikacji miejskiej w Szczecinie
Pytanie 1 z 10
W które kierunki jedzie tramwaj nr 6?
Szczecin Radio ESKA Google News
Autor: