Tatuaż

i

Autor: Pixabay

grzechy

Czy tatuaż jest grzechem? Jak na to patrzy Biblia?

2023-03-09 13:59

Wielki Post to okres pokutny, podczas którego wielu z nas gruntownie myśli nad swoimi grzechami. Zastanawiamy się, czy dana czynność, którą ostatnio wykonaliśmy, kwalifikuje się pod Spowiedź Świętą. W niektórych przypadkach nie ma jednoznacznej odpowiedzi. A jak jest z tatuażami?

Jakie tatuaże to grzech?

Zacznijmy od tego, że tatuaż to pewnego rodzaju forma zdobienia ciała. Dla wielu osób to sztuka, za którą przedstawiają siebie i swoje np. oczekiwania, marzenia. Jednak czy upiększanie siebie inaczej, niż stworzył nas Bóg, nie jest grzechem? W tej materii nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Głównym problemem mogą być tatuaże wskazujący wiarę w innego Boga lub nawet Szatana. Dlatego nie powinno się tatuować żadnych symboli okultystycznych lub wskazujących innowierstwo.

Portal niedziela.pl wskazuje jednak na inny istotny fakt. Najważniejsza jest ocena moralna człowieka. Bo jak krytykować Koptów, którzy na znak przynależności do Boga robią sobie specjalne tatuaże? A jak odnieść się do osoby, która tatuuje sobie swój ulubiony cytat z Pisma Świętego? Najważniejsza jest intencja, posiadana wiedza na temat malunku, świadomość posiadanego tatuażu i troska o własne zdrowie.

Czy Biblia zabrania tatuaży?

W Biblii podany jest wprost zwrot „Nie będziecie się tatuować” (Kpł 19, 28). Jednak wcześniej poruszany jest „Nie będziecie obcinać w kółko włosów na głowie. Nie będziesz golił włosów z boków brody (Kpł 19, 27). W tym przypadku warto spojrzeć na biblijny kontekst. W czasach Izraelitów tatuowano się głównie na znak przynależności do konkretnej wiary. Przedstawiano wtedy wizerunki obcych bóstw, cytaty ksiąg.

Do całości odniósł się też papież Franciszek.

- Tatuaże często oznaczają przynależność do jakiejś społeczności. Młody człowieku, Ty, który jesteś wytatuowany, czego poszukujesz? Przynależność do jakiej grupy wyrażasz swoim tatuażem?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy tatuaż to grzech. Według wielu księży nie, póki znamy jego intencję.