Beer

i

Autor: Canva

alkohol

Czy po spożyciu piwa bezalkoholowego można prowadzić samochód? Wyjaśniamy!

2023-09-15 15:17

Piwa bezalkoholowe są w szczycie swojej popularności. Coraz więcej Polaków przekonuje się do ich smaku, a praktycznie każdy większy koncern ma je w swojej ofercie. Atutem piw bezalkoholowych jest możliwość prowadzenie po nich pojazdów. Ile piw bezalkoholowych można wypić, aby bez obaw móc wsiąść za kółko?

Piwa bezalkoholowe - czym się wyróżniają? 

Definicje napoju alkoholowego wyjaśnia art. 46 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

- Napojem alkoholowym w rozumieniu niniejszej ustawy jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu - czytamy w ustawie

Oznacza to, że piwo bezalkoholowe nie może przekraczać 0,5% alkoholu. Takie stężenie alkoholu praktycznie zapewnia, że nie upijemy się spożywanym trunkiem. Co ciekawe, wyższy procent alkoholu zawierają często spożywane przez nas produkty spożywcze, m.in. kefir czy kiszona kapusta. 

Czy można prowadzić po piwie bezalkoholowym?

Nie ma przeciwskazań do jazdy po piwie bezalkoholowym, a upicie się nim jest praktycznie niemożliwe. Należy jednak pamiętać, że niedługo po wypiciu takiego piwa, alkohol może utrzymać się w naszej jamie ustnej. W przypadku kontroli drogowej, wynik testu na zawartość alkoholu we krwi może okazać się przekłamany. Wtedy powinniśmy poprosić policjanta o odczekanie jeszcze kilku minut lub przeprowadzenie badania krwi. 

Czy piwo niskoalkoholowe i bezalkoholowe są tym samym?

Piwo niskoalkoholowe nie równa bezalkoholowemu. Popularne piwa jedno oraz dwuprocentowe mogą sprawić, że po wypiciu kilku butelek będziemy w stanie upojenia alkoholowego. W takim wypadku warto skorzystać z przenośnego alkomatu lub udać się do najbliższego komisariatu policji w tym celu. Pamiętajmy również, że zepsute piwo bezalkoholowe może ulec fermentacji, co sprawi, że stanie się alkoholowe!