Oppenheimer

i

Autor: Oppenheimer Movie

WHO

Czy papierosy znikną z filmów? Nowy pomysł WHO wywołał ogromne kontrowersje!

2023-10-18 12:02

Papierosy od lat wykorzystywane są w kreowaniu filmowych czy telewizyjnych postaci. Wystarczy wspomnień kultowe sceny odpalania papierosa w filmach z serii o Jamesie Bondzie. Teraz WHO chce całkowicie zakazać pojawiania się tytoniu na srebrnym ekranie, reklamach oraz książkach.

WHO chce usunięcia papierosów z przestrzeni medialnej

Już w listopadzie odbędzie się najbliższy szczyt Światowej Organizacji Zdrowia w Panamie. WHO wykorzystało ten czas, aby opublikować propozycję zaostrzenia zapisów Ramowej konwencji o ograniczeniu użycia tytoniu. Jak się okazuje, w ostatnich latach popularność papierosów zamiast spadać, utrzymuje się w miejscu. Kolejne ograniczenia w konsumpcji spożycia tytoniu nie przynoszą zamierzonych rezultatów. Z tego powodu WHO postanowiło podejść do sprawy od innej strony. Według organizacji problemem ma być promocja wyrobów tytoniowych w popkulturze. 

WHO proponuje wprowadzenie cenzury, mającej na celu eliminację wyrobów tytoniowych, takich jak papierosy czy cygara z przestrzeni publicznej oraz mediów

WHO proponuje totalną walkę z paleniem, polegającą de facto na wprowadzeniu cenzury, która ma objąć nie tylko aktualne treści związane z paleniem i tytoniem, ale też wszystkie światowe dzieła filmowe czy literackie pokazujące, jak dawniej wyglądało życie, jak palono papierosy. Te propozycje – po raz pierwszy w tak totalnej, radykalnej skali – oznaczają po prostu ograniczenie wolności słowa, ale i wolności informacji, ponieważ one obejmą również m.in. prezentowanie wyników badań naukowych związanych z użytkowaniem tytoniu – mówi agencji Newseria Biznes Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Papierosy pali ponad miliard osób na świecie! 

Mimo znacznego ograniczenia spożycia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych, badania WHO ujawniają, że na całym świecie papierosy pali około 1,1 miliarda ludzi. Co roku papierosy są przyczyną ponad 8 milionów zgonów. Z tego powodu w 2003 roku WHO wprowadziło Ramową konwencję o ograniczeniu użycia tytoniu, której stronami są 182 państwa na całym świecie. 

Nie wszyscy jednak zgadzają się z pomysłem de facto cenzurowania mediów:

Propozycje regulacji WHO – o ile odpowiednia grupa państw zechce przyjąć te nowe rozwiązania – na dobrą sprawę będą jednak dotyczyć każdego obywatela. Zwykły Kowalski, jeśli wyrazi np. swoją opinię o produkcie tytoniowym czy elektronicznym, będzie osobą podlegającą represji, bo właśnie tak restrykcyjne są propozycje Światowej Organizacji Zdrowia – cytuje Andrzeja Sadowskiego portal infor.pl 

Czy z filmów i książek znikną papierosy? 

Już od dłuższego czasu palenie papierosów w filmach i serialach jest mocno ograniczane. W filmach o Jamesie Bondzie z Danielem Craigiem agent 007 nie pali już swoich kultowych cygar. Teraz WHO dąży do usunięcia wszelkich wzmianek o paleniu papierosów w filmach produkowanych przez państwa członkowskie organizacji.

Na razie nie wiadomo, czy mowa jest także o tzw. "cenzurze wstecznej", czyli cenzurowaniu już istniejących dzieł. Niewątpliwie takie rozwiązanie spotka się z protestami dużej części społeczeństwa: 

Nie sposób sobie dzisiaj wyobrazić, że próbuje się wstecznie zmieniać klasyczne dzieła filmu czy literatury albo wręcz ich zakazywać ze względu na tzw. poprawność polityczną. A w przypadku tytoniu ta poprawność polityczna będzie nawet większa niż ta, z którą mamy dzisiaj do czynienia - dodaje Sadowski 

Jakie przestrzenie mają obejmować nowe zakazy?

  • media społecznościowe
  • telewizję
  • prasę
  • platformy cyfrowe i streamingowe
  • przemysł filmowy i wydawniczy
  • instytucje nauki, kultury i mediów,
  • związki zawodowe i organizacje non-profit - wymienia portal pulsmedycyny.pl 

A co wy myślicie o takim rozwiązaniu. Czy mamy do czynienia z ograniczeniem wolności słowa? 

Wieczorny Express papierosy, uzależnienia