Sanepid zważył plecaki uczniów z Warmii i Mazur. Niewiarygodne, ile ważył najcięższy z nich

i

Autor: Freepik

Ciężki plecak za młodu może przyczynić się do leczenia w przyszłości

2024-11-28 15:07

Tornister stanowi atrybut każdego ucznia - niezależnie od wieku. Pomimo, że młodzież skupia się przede wszystkim na jego wyglądzie i panujących trendach to nie jest to najważniejsze. Waga, odpowiednie wymiary, dopasowanie pasków oraz właściwe użytkowanie - odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy i zapobieganiu chorób kręgosłupa.

W ramach kampanii Moja Szkoła Zdrowa Szkoła przeprowadzono akcję, podczas której odbyło się ważenie szkolnych toreb.

Przeciążone tornistry to jednostkowe przypadki. To jest kwestia dzieci i rodziców, a nie wada systemu - pokreślił Krzysztof Ponikowski, dyrektor szkoły podstawowej nr 8 im. Młodych Europejczyków w Szczecinie - Poza kontrolą rodziców, dzieci pakują do tornistrów maskotki, karty z piłkarzami - całe albumy, dziecięce pamiętniki, pluszaki, pudełka z 2-3 dniowymi kanapkami, dwa duże bidony z wodą - a w szkole jest poidełko.

W ramach akcji przeprowadzono dwa ważenia: pod koniec 2023 roku i na tegoroczną wiosnę. Najgorzej wypadły tornistry 4-klasistów.

W tym pierwszym badaniu aż 22% dzieci nosiło tornistry, które przekraczały 15% masy ciała dzieci. Ponownie, gdy zważyliśmy plecaki to w tej samej grupie to plecaki były lżejsze - 16% - powiedziała nam Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Wytyczne głównego inspektora sanitarnego wykazują, że tornister nie powinien przekraczać 15% masy ciała dziecka.

Małgorzata Tusk z plecakiem za prawie 8 tys. zł