Test Ptaka

i

Autor: Canva/Freepik

Psychologia

Chcesz sprawdzić, czy twój partner cię zadowoli? Zrób mu "test ptaka"

2024-03-07 8:06

"Test ptaka" brzmi jak zabawa mało okrzesanych nastolatków. Prawda jest jednak zupełnie inna! To zupełnie normalna metoda psychologiczna, pozwalająca na określenie kompatybilności ze swoim partnerem. Chodzi w niej o to, aby... zapytać go o ptaka za oknem.

Zaczęło się od trendu na TikToku 

Obecnie cały internet mówi o "teście ptaka". Ta brzmiąca nieco kontrowersyjnie metoda jest jednak zupełnie normalna i... całkiem sensowna. Chodzi w niej o to, aby skupić uwagę swojego partnera na czymś pozornie nieistotnym, na przykład na ptaku siedzącym za oknem. Jeśli twój potencjalny wybranek okaże zainteresowanie tematem i pociągnie dalej konwersację, to będzie to świadczyło o jego szczerym zainteresowaniu twoją osobą. Z kolei jeśli zignoruje temat lub oskarży cię o zajmowanie się "głupotami", to może pora na przemyślenie kondycji w jakiej znajduje się wasza relacja. 

Trend "bird test" króluje aktualnie na TikToku, gdzie influencerki promują go jako skuteczną metodę "odsiewu" niezaangażowanych partnerów. Jako pierwsza powiedziała o nim użytkowniczka o nicku Alyssa, której filmik na temat "testu ptaka" osiągnął już ponad 4 miliony wyświetleń:

- Test ptaka nigdy nie zawodzi. To skuteczna metoda, aby sprawdzić, czy wasz związek ma szansę przetrwać próbę czasu - tłumaczy Alyssa 

Test ma poważne podstawy naukowe

Mimo że "test ptaka" nie brzmi zbyt poważnie, to ma swój początek w zupełnie prawdziwych środowiskach naukowych. Jego twórcą jest John Gottman, współzałożyciel instytutu psychologii Gottman Institute. Przez ponad 40 lat psycholog badał związki międzyludzkie i doszedł do wniosku, że te pary, które rozmawiają ze sobą o rzeczach pozornie błahych, rzadziej się rozwodzą. 

W 1998 roku Gottman wydał publikację "Dziennik małżeństwa i rodziny", w której udowodnił skuteczność "testu ptaka". Pary, które go przeszły pozostawały małżeństwem w 86% przypadków. Z kolei pary, które go oblały, rozwodziły się o wiele częściej, jedynie 67% z nich pozostawało małżeństwem. 

Zdrowo Odpytani: Rak jąder i prostaty