Program Społecznik odkrywa karty

i

Autor: mat. organizatora Program Społecznik odkrywa karty

Blisko 600 inicjatyw i miliony na działania. Program Społecznik odsłania karty!

2022-05-18 9:09

Pierwszy etap już za nami, nadchodzi czas na działanie. Prawie 600 inicjatyw ma szansę na realizację w ramach tegorocznej edycji Programu Społecznik, czyli cieszącego się ogromną popularnością programu wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz Pomorza Zachodniego i jego mieszkańców. Wśród zaplanowanych działań są m.in. przedsięwzięcia pomocowe i integracyjne na rzecz obywateli Ukrainy, ekologiczne czy wspierające młodzież.

Program Społecznik, który powstał z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, to ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować 3150 inicjatyw! Wiosną 2022 roku rozpoczęła się kolejna 3-letnia edycja programu na lata 2022-2024. Przed nami kolejne 590 pomysłów, które mogą zostać zrealizowane dzięki Programowi Społecznik. Każdy z pięciu wydzielonych w programie subregionów otrzymał szansę na realizację blisko 120 pomysłów.

– Zachodniopomorska społeczność chce działać razem, zmieniać nasze małe ojczyzny i inspirować do aktywności w każdym wieku – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Tegoroczne projekty zapowiadają się wyjątkowo ciekawie, również w barwach niebiesko-żółtych.

Program Społecznik wspiera Ukrainę

Warto też podkreślić, że w bieżącym naborze projekty dotyczące działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców z Ukrainy przy ocenie wniosków otrzymały dodatkowe punkty. Premiowane były też działania młodzieżowe i proekologiczne. Przyznane mikrodotacje wynosiły nawet 5 tysięcy złotych.

Wśród zakwalifikowanych do dofinansowania projektów na rzecz mieszkanek i mieszkańców Ukrainy zaplanowano m.in.: lekcje języka polskiego, warsztaty florystyczne dla dzieci, wystawę plakatów Szymona Szymankiewicza, koncerty, polsko-ukraińskie zmagania sportowe czy warsztaty kulinarne. Będzie też wspólne świętowanie Dnia Dziecka m.in. w gminie Trzcińsko-Zdrój i Barlinek.

Program Społecznik stawia na ekologię

Stało się już tradycją, że Społecznicy razem sprzątają najbliższą okolicę. Tak będzie również w tej edycji. Ekopatrole zobaczymy m.in. na wyspie Chrząszczewskiej, wzdłuż rzek Ina i Rega czy w okolicach Golczewa. Powstaną też domki i hotele dla owadów, balkonowe ogródki warzywno-ziołowe czy ekokwietniki, np. Stowarzyszenie „Altum”.

Ze wsparciem programu organizowane będą również rajdy rowerowe w całym województwie, zmagania sportowe dla dzieci, zawody biegowe, m.in. „Cztery mile Jarka”, czy turnieje gier planszowych. Będzie to też okazje, żeby zadbać o zdrowie m.in. podczas akcji Movember. Społeczniczki i Społecznicy będą też głośno mówić o problemie marnowania żywności oraz zachęcać do idei recyklingu. Ciekawie zapowiada się też projekt ekologiczny Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem lepiej”.

Mieszkańcy Pomorza Zachodniego wezmą udział również w warsztatach przędzenia organizowanych przez Stowarzyszenie Polska Izba Dziedzictwa Kulturowego, festiwalu baniek mydlanych organizowanym przez Fundację Speak Up, czy dzięki Stowarzyszeniu Gryfińska Orkiestra Dęta dowiedzą się, co im w duszy gra.

Masz pytania?

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2019 - 2021 znajdują się:

Program Społecznik

i

Autor: mat. prasowe Program Społecznik
Pomorze Zachodnie

i

Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany